Yüzbinlerce aboneyi ilgilendiren karar! Herkes parasını alsın

tarafından
1000
Yüzbinlerce aboneyi ilgilendiren karar! Herkes parasını alsın

Yıllardır vatandaşın kanayan yarası haline gelen sosyal medyada sık sık dile getirilen Elektrik faturalarıyla ilgili bu sefer yüzbinlerce vatandaşımızın geri para ödemesi alabileceği bir karar çıktı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu olan (EPDK) son 3 yıla yakın dönemde yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle dağıtım şirketlerini çok büyük denetim kıskacına aldı ve de halkımızı sevindirecek bir haber geldi.

Enerji piyasası düzenleme kurulu (EPDK) 2013 yılında elektrik mevzuatında önemli bir değişiklik yaptı. Abonelik sırasında şebekeden veya direkten elektrik sayacına kadar olan bölüm için gerekli yatırımı dağıtım şirketinin yapması hüküm altına alındı. Bu işlem için aboneden herhangi bir bedel talep edilmeyecek. Dağıtım şirketi bu bedeli tarife üzerinden geri alacak.

TEK TEK BELİRLENECEK

13 dağıtım şirketinin, değişik zamanlarda günlük 12 saati aşan sürelerle bildirimli ya da bildirimsiz kesinti yaptıklarını, kalite yönetmeliğini ihlal ettiklerini saptadı. Bu şirketler, ihlal nedeniyle kesintiden etkilenen konut abonelerine 50, ticarethanelere 100 TL “kalite tazminatı” ödeyecek. Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre kesintinin yapıldığı gün, saat ile ilçe ve mahalle ayrıntılı olarak biliniyor ve bunlar raporlaştırılıyor.

 

Dağıtım şirketleri, hak sahibi aboneleri tek tek ortaya koyacak. Bu abonelere, telefon, mail ya da kısa mesaj (SMS) yoluyla ulaşılacak. Tazminatları, ya nakit olarak banka hesabı üzerinden ödenecek ya da fatura tutarlarından 50 TL düşülecek. Ticarethanelere 100 TL tazminat ödenecek.

YÜZBİNLERCE ABONE VAR

EPDK kaynakları, hak sahibi abone sayısına ilişkin bilgi vermedi. Ancak, denetime konu dönemde binlerce abonenin bildirimli ya da bildirimsiz 12 saati aşan elektrik kesintilerinden etkilendiği öğrenildi.

Kaynaklar, büyük bir kentin elektrik dağıtımını yapan bir şirketin, 2014 yılından kalma kesinti bedeli tazminatının da bulunduğunu belirterek, bu şirketin uyarıldığını, kısa süre sonra binlerce aboneye ödeme bildirimlerini yapmaya başlayacağını söyledi. Habertürk