Yunanları milli silah korkusu sardı! Türkler kazanacaklar…

tarafından
112
Yunanları milli silah korkusu sardı! Türkler kazanacaklar…

Türkiye’nin attığı her adımı dikkatle izleyen Yunanlılar şimdi Türk yerli ve milli silahları gözüne kestirdi. Yerli ve milli imkanlarla gerçekleştirilen ve üretilen silahlarımız bir çok ülke tarafından yakın markaj olarak takip altında. Yunan kanalı Blue Sky 50 dakikalık programında Türkiye’nin Ege, Doğu Akdeniz ve Libya ilişkilerini ele aldı. Programda ülkemizin gemi inşaa takvimini, elektromanyetik fırlatma sistemimiz ŞAHİ209’u, geçtiğimiz hafta seri üretim anlaşması imzalanan gemisavar füzemiz ATMACA’yı ve SOM füze projelerimizi ele alarak Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de artık oyun kurucu, oyun değiştirici bir rol aldığını belirtti.

Geçtiğimiz hafta sonu Milgem Projesinin üçüncü gemisi TCG Burgazada’nın Deniz Kuvvetleri’ne teslimi, yeni tip denizaltı Aydınreis’in ilk kaynağının atılması, 220 kilometre üzeri menzile sahip Türk yapımı Atmaca Gemisavar Füze Sistemi’nin seri üretim sözleşmesinin imzalanması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda düzenlenen Milgem Projesinin üçüncü gemisi TCG Burgazada’nın Deniz Kuvvetleri’ne teslimi sırasında, “En geç 2020’de Kınalıada’yı da Deniz Kuvvetlerimize teslim edeceğiz.

Son dönemde Doğu Akdeniz ve Ege’de yaşanan hadiseler, diğer hususlar kadar ülkemizin denizde de güçlü olması gerektiğini hatırlatmıştır. Filomuza katılan her gemi denizlerdeki gücümüzü, milli çıkarlarımızı koruma konusundaki kararlılığımızı artırmaktadır. Doğu Akdeniz’deki doğal kaynaklarımızın Kuzey Kıbrıs dışlanarak gasp edilmesine yönelik girişimleri kabul etmiyoruz” sözleri yunan basınını bir hayli tedirgin etmiş görünüyor.

Daha önce de Yunan dergisi Ptisi Diastima haberinde, “ATMACA ile Türkler donanmanın etkisini arttıracak, ulusal seviyede daha çok bağımsızlık kazanacaklar” ifadelerini kullanmıştı.

ATMACA Füzesi’ninÖzellikleri

Çapı: 350mm –Kanat Açıklığı:~1.4m –Uzunluğu:~6m Ağırlığı:~800 kg –Harp Başlığı:~200 kg Sınıfı –Motor Tipi: TR40 –Menzil:200 km Sınıfı –Güdüm Sistemi: INS/GPS+RA+DL –Arayıcı Başlığı: Bant Aktif RF –Sürati: Mach 0.8/0.85? –Üretici Firma: Roketsan, Türkiye (star.com.tr)