Yıllardır Beklenen Oldu! O İlimizde Petrol Bulundu! Arsa Değerleri Uçtu..

tarafından
249
Yıllardır Beklenen Oldu! O İlimizde Petrol Bulundu! Arsa Değerleri Uçtu..

Türkiye’de yıllardır beklenen müjdeli haberler nihayet gelmeye başladı. Dışa bağımlılığı azaltacak yerli enerji çalışmaları meyvesini verdi.

Batman’ın Sason ilçesinde Türkiye Petrolleri (TP) Batman Bölge Müdürlüğü tarafından Heybeli köyü yakınında ilk kez açılan kuyuda, yaklaşık 1300 metre derinlikte petrol bulundu.

Sason ilçesine bağlı Heybeli köyü yakınında iki ay önce ilk kez çalışma başlatan TP Batman Bölge Müdürlüğü ekipleri, ‘Herent-2’ adı verilen kuyuda petrole rastladı.

TP’nin sahası olarak bilinen ve TPIC’in sondaj çalışmalarını üstlendiği kuyuda, yaklaşık 1300 metre derinlikte kaliteli petrol tabakasına rastlandığı belirtildi. İlk bulgulara göre oldukça tatmin edici miktarda petrol söz konusu. Bölgede petrol gravitesi ile üretim kapasitesinin net olarak ne kadar olduğunun araştırıldığı bildirildi.

Öte yandan, TP Batman Bölge Müdürlüğü bölgedeki petrol üretim kapasitesinin artarak, sahalardaki günlük üretimin 27 bin varilin üstüne çıktığını kaydetti. TP Batman Bölge Müdürlüğü bölgedeki arama çalışmalarına hız verdi. Gelcek günlerde daha müjdeli haberlerin olacağını ifade eden uzmanlar dışarı bağımlılığın azalacağı konusunda hem fikirler.

GRAVİTE NEDİR?

Gravite, petrolün kalite ölçümünde kullanılan bir değer olup uluslararası anlaşmalara uygun olarak American Petroleum Institute (API) gravitesi kullanılır. Yoğunluğu 1 gr/cc olan suyun API değeri 10 olarak kabul edilip, API=(141,5/SG)- 131,5 şeklinde formüle edilmiştir. SG (Spesifik Gravite) “Petrol Yoğunluğu/Su Yoğunluğu” anlamına gelir. Hafif petrolün, API gravite değeri daha büyükken, yoğunluğu yükseldikçe API gravite değeri düşecektir. API gravite değeri yükseldikçe petrolün de piyasadaki değeri artar.

Dünyada yaygın olarak 27–35 API değerinde petrole rastlanır. IPE Brent petrol 38 API değerindedir. Dünyada bulunan en ağır petrol 5-7 API ve en hafif petrol ise 57 API olarak kayıtlarda yer almaktadır.

Türkiye Petrolleri (TP) Batman Bölge Müdürlüğü Çalışmalara devam ediyor

Ülkemizdeki ilk petrol keşfi, 1945 yılında MTA tarafından Raman Sahasında yapılmış olup, Raman-8 Kuyusunun 1948 yılında devreye alınmasıyla birlikte ekonomik anlamda ilk üretim gerçekleştirilmiştir. 1954 yılında TP’nin kurulmasıyla birlikte ülkemizdeki arama, sondaj, üretim ve rafinaj faaliyetlerinin yürütülmesine Batman Bölge Müdürlüğü öncülük etmiştir.

Batman Bölge Müdürlüğü’nce 2014 yılında 8,9 milyon varil ham petrol, 10,6 milyon sm³ doğal gaz üretilmiştir.

Kaynak: Türkiye Gazetesi