Venezuela’dan Erdoğan’a görülmemiş jest!

tarafından
85
Venezuela’dan Erdoğan’a görülmemiş jest!

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından resmi törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Venezuelalı askerler, İstiklal Marşı’nı hep bir ağızdan okuyarak jest yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Caracas’taki Miraflores Sarayı’nda Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından resmi törenle karşılandı.

İki ülke marşlarının okunduğu törende, top atışının ardından Erdoğan askeri kıtayı selamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ellerindeki Türk bayraklarıyla kendisini karşılayan çocukları da selamlayarak kısa bir süre sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi törenin ardından Venezuela Devlet Başkanı Maduro ile başbaşa görüşmeye geçti.

ERDOĞAN’A JEST

Cumhurbaşkanı Erdoğan için düzenlenen resmi törende Venezuelalı askerler İstiklal Marşı’nı yüksek sesle okudu. Askerlerin İstiklal Marşı’nı hep bir ağızdan coşkuyla okuması takdir topladı.

ERDOĞAN’A “EL LİBERTADOR” NİŞANI VERİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a basın toplantısı öncesinde “El Libertador” nişanı ve Simon Bolivar’ın kılıcının replikası Maduro tarafından takdim edildi.

Erdoğan, “Gerek bu devlet nişanı gerekse Simon Bolivera’nın bu kılıcının replikası şahsım ve milletim olarak bizlerde unutulmaz bir hatıra olarak kalacaktır. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerek orijinal gerekse replika olarak şöyle 50’ye yakın kılıç var, bir tanesi de Simon Bolivar’ın kılıcı olacaktır.” dedi.

Venezuela’nın en yüksek şeref nişanı olan El Libertador nişanının şahsına verilmesini de son derece anlamlı bulduğuna vurgu yapan Erdoğan, “Bu nişanın Türkiye ile Venezuela arasındaki dostluğun timsalı olacağına inanıyorum. Önümüzdeki dönemde ilişkilerimizi daha da geliştirmek maksadıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Maduro’ya ziyareti sırasında kendilerine gösterdikleri ilgi ve misafirperverlikten ötürü teşekkürlerini ileten Erdoğan, “Türkiye Venezuela işbirliğinin her alanda güçlenerek devam etmesi konusundaki ortak kararlılığımızı vurgulamak istiyorum.” dedi.

“HALKIMIZ ONAYINI VERİRSE YOLA DEVAM EDERİZ”

İki ülke arasında yapılan anlaşmalarla bölgeye nasıl bir mesaj verilmek istendiğine ilişkin soruyu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Biz kiminle dostluk kuracağımızı, kiminle ticari ilişkilerde bulunacağımızı bir yerlerden izin alarak mı yapacağız? Eğer biz bağımsız bir ülkeysek, halkının iradesiyle hareket eden bir ülkeysek… Benim nüfusum 81 milyon, halkımın iradesiyle iş başına gelmişiz, biz birilerinden icazet alarak, izin alarak faaliyette bulunmadık bugüne kadar, bundan sonra da bulunmayız. Bizim izin alacağımız tek merci vardır, o da halkımızdır. Ne zaman alırız? Seçimden seçime halkımızın karşısına gideriz, halkımız onayını verirse yola devam ederiz. Onay vermezse yola devam edemezsin, çekilirsin bir köşeye.”