Vatandaşa ‘Ülkeniz için savaşır mısınız?’ diye soruldu… İşte bomba anketin sonuçları!

tarafından
86
Vatandaşa ‘Ülkeniz için savaşır mısınız?’ diye soruldu… İşte bomba anketin sonuçları!

Vatandaşa ‘Ülkeniz için savaşır mısınız?’ diye soruldu… İşte bomba anketin sonuçları! Star gazetesi yazarı Ersoy Dede, Optimar Araştırma’nın vatandaşa “Olası bir savaş halinde ülkeniz için savaşır mısınız?..” sorusunu yönelttiği anketin sonuçlarını köşesinden paylaştı.

Optimar Araştırma Şirketi vatandaşlara “Olası bir savaş halinde ülkeniz için savaşır mısınız?” sorusunu yöneltti. Araştırmanın sonuçlarını Star gazetesi yazarı Ersoy Dede bugünkü köşesinden paylaştı.

YÜZDE 64 “SAVAŞIRIM” DEDİ

Araştırma sonuçlarına göre vatandaşın yüzde 31’i kesinlikle savaşırım derken yüzde 33’ü biraz daha çekimser bir tonla ‘savaşırım’ dedi. Bu iki verinin toplamı yüzde 64.

AK PARTİ YÜZDE 80, MHP YÜZDE 88

Ülkem savaşa girerse ben de savaşırım” diyenlerin sayısı MHP’ye oy verenler arasında yüzde 88, AK Parti’ye oy verenler arasında ise yüzde 80 oranında.

DAŞDEMİR: SONUÇLAR NORMAL

Ersoy Dede sonuçları kendisi için hayal kırıklığı olarak yorumlarken Optimar Araştırma Şirketi’nin sahibi Hilmi Daşdemir sonuçların normal olduğu belirten şu tweetleri paylaştı;

Ağustos ayı Türkiye’nin Nabzı araştırmamızdakisavaş halinde ülkeniz için savaşır mısınız?” Sonucunu Ersoy Dede köşesine taşımış ve oranları düşük bulmuş, %10 hain kontenjanını düşündüğümüz zaman “savaşmam” diyen % 16 oranı da çok yüksek sayılmaz. Elbette % 100 çıkmasını bekleriz. Ancak, PKK için dağa çıkanlar da FETÖ adına asker, polis, adalet kurumlarına yerleşen okullarda çocuklarımızı devşiren kanı bozukların da aramızdan çıkarıldığını unutmamak gerek. Türk Milleti kritik cevabını 15 Temmuz ‘da olduğu gibi o an gelince verir.”

Star gazetesi yazarı Ersoy Dede’nin yazısı şu şekilde;

Optimar Araştırma’nın son verileri önümde.. Siyasal sonuçlarını araştırma şirketinin başkanı Hilmi Daşdemir’le değerlendirme fırsatı buldum önceki gün.. Fakat aynı araştırmada dikkatimi çeken bir madde daha var.. Vatandaşa sormuş Optimar; “.. Olası bir savaş halinde ülkeniz için savaşır mısınız?..” Bizim gibi bir milletten ne yanıt gelmesini beklersiniz?.. Herhalde yüzde 7,5’u düş.. Geriye kalan tüm oyların tartışmasız ‘evet’ olmasını, öyle değil mi?.. Değil.. Vatandaşın yüzde 31’i kesinlikle savaşırım derken yüzde 33’ü biraz daha çekimser bir tonla ‘savaşırım’ demiş.. Bu iki verinin toplamı yüzde 64.. Peki ya gerisi?.. Açık söyleyeyim hayal kırıklığıdır benim için bu. Şimdi daha trajik olan tabloya geliyorum..‘Ülkem savaşa girerse ben de savaşırım’ diyenlerin sayısı MHP’ye oy verenler arasında yüzde 88, AK Parti’ye oy verenler arasında ise yüzde 80.. Bu iki parti seçmeninde oranın % 100 çıkması gerekiyor muydu?.. Ne değişti acaba?..

Yorum sizin…