Türkiye’nin dev hamlesi böyle panikletti

tarafından
127
Türkiye’nin dev hamlesi böyle panikletti

Silahlı insansız hava araçlarının modern savaşın yüzünü değiştirdiği. ABD Türkiye’ye İHA satışı yapmayınca Türkiye harekete geçerek yerli insansız hava araçlarını geliştirdi ve daha sonrada bunları silahlandırdı.

İlk çıktığı operasyondan itibaren büyük başarı sağlayan yerli İHA’lar tüm dünyanın bir anda dikkatini çekti. Sınır ötesi operasyonlarla beraber başarısına başarı katan yerli İHA’lara ihracat yolu da açıldı. Baykar ve Katar Silahlı Kuvvetleri arasında imzalanan sözleşme kapsamında 1 yıl içinde 6 Silahlı Bayraktar TB2 Hava Aracı (SİHA) Platformu, 3 yer kontrol istasyonu sistem ve ekipmanı ile İHA eğitim simülatörü teslim edilecek.

TÜRKİYE’NİN İMZASI SONRASI ABD’DEN DİKKAT ÇEKEN KARAR

Türkiye’nin İHA ihracatı için imzaları atmasından sonra ABD’den çok dikkat çeken bir karar geldi. Amerika Birleşik Devletleri çok önemli bir karar alarak bugüne kadar güvenlik endişesi nedeniyle Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) satışına getirdiği kısıtlamalarda esneme yoluna gidiyor.ABD son yıllarda sadece İngiltere ve İtalya’ya SİHA satışı gerçekleştirmişti. Reuters’ta yer alan habere göre bugüne kadar başka ülkelere SİHA satışına sıcak bakmayan ABD Başkanı Donald Trump, satışlardan Amerikan ekonomisine sağlanacak milyarlarca dolarlık kaynak nedeniyle SİHA’ların dost ülkelere satışını kolaylaştıracak.

NATO ÜYESİ, DOST VE MÜTTEFİKLERİ SİHA SATIŞI KOLAYLAŞTIRILACAK

NATO üyesi ülkelerin yanı sıra Suudi Arabistan, Körfez’deki diğer ortaklar ile Japonya ve Güney Kore listenin en başında yer alan ülkeler.Hindistan, Singapur ve Avustralya gibi önemli ortakların yanı sıra, füze ve ilgili silah ihracatına ilişkin kuralları belirleyen uluslararası bir anlaşma olan Füze Teknolojisi Kontrol Rejimi’ne (MTCR) imza atan 35 ülkeye de SİHA ihracatı kolaylaştırılacak.

TÜRKİYE İSTEMİŞ, ABD VERMEMİŞTİ

Türkiye bir dönem özellikle terörle mücadelede kullanmak üzere ABD’den Predator istemişti. Yıllarca oyalanan Türkiye’ye satış izni çıkmamıştı. Ancak bu gizli SİHA ambargosu, Türkiye’nin kendi teknolojisini kullanarak tasarım yapmasına ve ürün geliştirmesine neden olmuştu.Halen TAI’nin ANKA, Baykar’ın Bayraktar ve Vestel’in Karayel sistemleri ortaya çıkmış, üç İHA da atış yapar hale getirilmişti. Bu sistemler sayesinde Türkiye, dünyada az sayıda SİHA tasarlayan ülkelerden biri olmuştu.

YENİ DÜZENLEME

MTCR’ye göre 1. kategori (500 kg ve üstü yük kapasitesine sahip) olarak sınıflandırılan Predator tipi SİHA’ların ihracı konusunda sıkı kuralların korunacağı belirtiliyor. Ancak, Trump yönetiminin daha büyük silahlı insansız hava araçlarını ihraç etmeyi kolaylaştırmak için MTCR anlaşmasını yeniden müzakere etmeye çalıştığı kaydediliyor.MTCR rejimi, füze, roket sistemleri, insansız hava araçları ve diğer bazı teknoloji sistemlerinin yanı sıra kitle imha silahlarının üretimini kısıtlayan gönüllü üyelerden oluşuyor.