‘Türkiye’den rövanşı almak için harekete geçtiler’

tarafından
234
‘Türkiye’den rövanşı almak için harekete geçtiler’

Amerika’nın Yunanistan’daki askeri varlığını artırma çabası, Rus medyasında ”Türkiye’ye karşı S-400’lerin rövanşı” olarak yorumlandı.
‘Türkiye’den rövanşı almak için harekete geçtiler’

Türkiye, Amerika, NATO ve Avrupa’nın yaptığı tüm baskılara rağmen Rusya’dan S-400’leri aldı.

Bunun üzerine 2019 yılında teslim edilmesi planlanan S-400’lere karşı harekete geçen ABD, Yunanistan üzerinden Türkiye’ye tehdit savurmaya başladı.

Amerikalıların Yunanistan’daki askeri varlığını artırma çabası, Rusya’da yayın yapan gazetelerde de geniş yer buldu.

ABD ÇİLEDEN ÇIKTI

Ülkede yayın yapan Moskovskiy Komsomolets Gazetesi’nde Dmitri Muzalevski’nin imzasıyla yayınlanan analizde, ”Rusya’nın füzeleri ABD’yi çileden çıkardı… Amerika, Türkiye’den rövanş almaya karar verdi” başlığını kullandı.

S-400’LERE KARŞI…

Analizin devamında şu ifadelere yer verildi:

ABD, Yunanistan’ın topraklarındaki üsleri kullanarak askeri tatbikatların ölçeğini genişletmeyi hedefliyor. Son derece sert olan askeri önlemler, öncelikle Amerika ve Türkiye arasındaki gerginliğin yükselmesi ve Ankara’nın S-400 komplekslerini almak istemesiyle bağlantılı.

TÜRKİYE’YE ŞANTAJ

Askeri uzmanlara göre Yunanistan ve ABD’nin askeri iş birliğinin artması, Türkiye’ye yönelik şantajdan başka bir şey değil.

ABD ve Yunanistan’ın askeri iş birliği artırmaya hazır olması, gergin olan Amerikan-Türk ilişkilerini daha da kızıştırabilir.

ABD’Yİ KUDURTAN S-400 SİSTEMİNİN TEKNİK ÖZELLİKLER NELER?

Şu anda dünyada kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400, Rusya’nın Soğuk Savaş döneminde geliştirmeye başladığı füze savunma sisteminin dördüncü neslini temsil ediyor.

S-400’ün geliştirilmesine 1993 yılında başlandı. Ancak, özellikle Soğuk Savaş sonrası savunma sanayine uygulanan bütçe kesintileri nedeniyle tamamlanması oldukça uzun zaman aldı ve ancak yeni bir teknoloji olarak değil, eski sistemin devamı olarak geliştirilebildi.

Bu nedenle mevcut sistemde kullanılan teknolojinin yüzde 70 ile 80’i bir önceki model olan S-300’den alındı. Bunlar arasında füze depolama sandıkları, fırlatma rampaları ve radarlar bulunuyor.

Testlerine 1999 sonunda başlanan sistem 2007 yılında faaliyete alındı.

Bu sistem, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem seyir (cruise) hem de balistik füzeleri imha etme kapasitesine sahip. Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre.

Ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eşzamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.

En fazla 3 bin 500 kilometre uzaklıktan fırlatılan orta menzilli balistik füzeleri imha etme kapasitesine sahip.

Sistemin içinde yer alan bir füzenin ağırlığı 1,8 ton, uzunluğu sekiz metre ve çapı da yaklaşık 50 santimetre. Ayrıca 145 kilograma kadar savaş başlığı taşıyabiliyor.

Sistem nasıl çalışıyor?

Uzun menzilli izleme radarı, havadaki nesneleri takip ediyor ve gelen bilgiyi komuta aracına gönderiyor.

Potansiyel hedefler, komuta arasında değerlendiriliyor.

Hedef tanımlandıktan sonra komuta aracı füzenin fırlatılmasına karar veriyor.

Fırlatmayla ilgili veriler, hedefe göre en iyi konumda bulunan fırlatma aracına gönderiliyor ve buradan karadan havaya füzeler gönderiliyor.

Angajman radarı, füzenin hedefine ulaşmasına yardımcı oluyor.