TSK’nın Vuran isimli zırhlısı vuracak

tarafından
90
TSK’nın Vuran isimli zırhlısı vuracak

BMC’nin üretiminde sahaya çıkmaya hazır olan ve Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmeye hazırlanan Vuran artık yeni bir dönemin de başlangıcı konusunda pek çok emareyi beraberinde getiriyor. Nitekim Türkiye’nin artık kendi savaş araçlarını envanterine eklemeye başlaması ile birlikte dış ülkelere olan bağımlılığın da yavaş yavaş ortadan kalktığına şahit olmak da oldukça kolay olacaktır. Kara sistemleri konusunda son senelerde yapılmış olan araçların varlığı da TSK’nın yüzünü sınır ötesi operasyonlarda güldürmeye devam ediyor. Özellikle hava sistemlerinin ardından ortaya çıkmaya başlayan kara araçlarının özellikleri ve yapacakları işler de kritik bir noktada yer alıyor.

‘Vuran’ Özellikleri Nasıl Olacak?

Vuran adı verilen aracın özelliklerinin dikkat çekici olduğunun bu noktada altını çizmek gerekiyor. 9 kişilik bir personele ev sahipliği yapacak genişliği bünyesinde barındıran aracın farklı merak edilenleri ise şu şekilde sıralanmış durumda.

Monokok tipte zırhlı kabin ve camları,

Şok emici koltuk dizaynı,

V-tipindeki alt tarafı, silah bölgesi ve acil çıkış kapağıyla balistik tehditlerle birlikte mayına karşı tam koruma sağlıyor.

Bunların yanı sıra araçlara entegre edilecek olan yeni silahlar da imha gücünü arttırma yolunda önemli emareleri sunuyor olacaktır. Makineli tüfek, Uçak savar ve bomba atma potansiyeli bulunan farklı çeşit silahların içinde bulunması ile oldukça tehlikeli bir hale dönüşecek olan Vuran aracı yakın zaman içerisinde operasyonların önderlik kısmında yer alabilecek özelliklere de sahip.

Hangi Firmalar Yapıyor?

Aselsan ve BMC tarafından gelişimi sağlanan ve sürekli olarak güncellemeleri devam edeceği açıklanan aracın kısa zaman sonra resmi tanıtımının yapılması ve detaylarının da yetkili ağızlar tarafından açıklanacağını tahmin etmek zor olmayacaktır. Nitekim hava ve kara savunma ve atak sistemlerinde yaşanan bu gelişmeler ışığında sınır ötesi operasyonlarının devam edeceği sinyali de alınıyor.