Tarihi zirvede Putin’den Erdoğan’a büyük övgü

tarafından
196
Tarihi zirvede Putin’den Erdoğan’a büyük övgü

Tahran’daki zirve sonrası üç lider Ruhani, Putin ve başkan Erdoğan basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Rusya devlet başkanı Putin, başkan Erdoğan’a çağrısından dolayı tebrik etti.

Tahran’da yapılan tarihi Suriye zirvesinin ardından iran Cumhurbaşkanı Ruhani, devlet başkanı Putin ve Başkan Erdoğan kameraların karşısına geçti. İdlib konusundan neler yapılacağının konuşulduğu toplantıda Putin açıklamasında başkan Erdoğan’ın tüm taraflara ateşkes çağrısına “çok cesur bir adımdı” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Üç Cumhurbaşkanı ile bu konuda anlaştık. Teröristleri silahları bırakma konusunda zorlamamız lazım. İdlib halkı için tehlike arz edebilir. Suriyeli mültecilerin evlerine geri dönmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Gelecek zirve Rusya’da yapılacak.

PUTİN: ERDOĞAN CESUR BİR ÇAĞRI YAPTI

Rusya devlet başkanı Putin: Suriye’de çözüm için Astana formatını kullanacağız. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cesur çağrısı sonrası tüm kesimlere silah bırakması çağrısı yaptık. Terörle mücadeleye Suriye muhalif grupları da katılacak bu çok önemli. Suriye’nin toprak bütünlüğü için bir neticeye varmalıdır. Suriye’nin yeniden inşası yapılmalıdır. Biz bunun için büyük çaba harcıyoruz. Suriye halkının birincil ihtiyaçlarını karşılamak için elimizden geleni yapıyoruz. Türk ve İran mevkidaşlarıma teşekkür ediyorum.

Başkan Erdoğan: Ünlü İran şairi Sadi Şirazi şöyle diyor “Eğer sen başka insanların ızdırabıyla dertlenmiyorsan sen ben-i adem olamazsın.” Suriyeli kardeşlerimiz bu durumdayken oturup bekleyemezdik. Elimizi taşın altına koyduk. Suriye’de rejimin dizginlenmemesinin tehlikesine dikkat çektik. Siyasi süreci çökme noktasına getireceğini söyledik. İdlib’in muhafazası hayati önem taşıyor. Burada atılacak menfi adımlar her yerde yankı bulacaktır. İdlib’te yapılacak yanlışlar teröristlerin ekmeğine yağ sürecektir. ABD’nin terör örgütünü güçlendirmesinden rahatsısız. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyor, teşekkür ediyorum.

Başkan Erdoğan şöyle devam etti;

Zirveden gelecek sonuçları bütün dünya sabırsızlıkla bekliyor. Astana zirvesinde asgari müşterekler için bir araya geldik. Şiddetin durmasını, terörist unsurları bölgeden temizledik. Mültecilerin evlerine dönüş yolunu açtık. Bugün gerginliği azaltma bölgelerinden sadece İdlib kaldı. Muhalifler kendilerini aldatıldığını düşünüyorlar. Şu an için çok riskli bir yere geldi. İdlib sadece Suriye’nin değil bizim için hayati öneme sahiptir. 12 gözlem noktasının bir sebebi de İdlib’e sığınanlara güvence vermektir. Her ne gerekçe ile olursa olsun İdlib’e yapılacak saldırı bir katliama sebep olacaktır. Kendi halkını öldüren birine İdlib’in güvenliği teslim edilemez. Gidecek başka yerleri olmadığı için bizim sınırımıza geleceklerdir. Türkiye mülteci ağırlama kapasitesini doldurmuştur. Astana sürecindeki son toplantı olacak. Fırat’ın doğusunda bizim istemediğimiz işler oluyor. Türkiye bölgedeki varlığını korumakta kararlıdır. Kimyasal silahlarla ilgili tepki gösteriyoruz ama konveksiyonel silahlara karşı tavır almıyoruz. BM’de bunu güncellemenin zamanı gelmiştir. Rusya Federasyonu’na burada büyük görev düşüyor. Bu zirveden çıkacak kararın Suriye yararı olmasını istiyorum. Benim üzerimde durduğum nokta İdlib’teki ateşkestir. İdlib’te tekrardan göç başladı. Bizim sınırlarımıza geliyorlar. Bir ateşkes ve terör gruplarına karşı gereken müdahaleyi yapalım. İdlib’de ateşkes sağlanması büyük önem arz ediyor. Ateşekes ilanı yapabilirsek önemli bir adım olacak. Bunu başarabilirsek tarihi bir başarı olur.