Rusya ve Azerbaycan imzayı attı! Türkiye’ye 1 milyon ton

tarafından
395
Rusya ve Azerbaycan imzayı attı! Türkiye’ye 1 milyon ton

Yapılan sözleşme ile bu yılın Aralık ayından itibaren İzmir’de bulunan Azerbaycan devletine bağlı enerji şirketi SOCAR’ın Star Rafinerisi’ne yılda 1 milyon tonluk Rus petrolü temin edilecek.

Türkiye’nin en büyük yabancı yatırımcısı konumundaki Azerbaycan devletine bağlı enerji şirketi SOCAR, önemli bir anlaşmaya imza attı. SOCAR’ın önümüzdeki aylarda devreye girmesi beklenen rafinerisine Rus petrolü akacak.

ALİYEV’İN RUSYA ZİYARETİNDE ANLAŞMA İMZALANDI

Dünya Gazetesi’nin haberine göre Rusya’nın en büyük petrol şirketlerinden Rosneft ile SOCAR arasındaki anlaşma imzalandı. Anlaşma, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve beraberindeki heyetin Rusya’ya yaptığı resmi ziyarette imzalandı.

TÜRKİYE’YE 1 MİLYON TON GİRECEK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi kentinde görüşen Aliyev, Türkiye’ye 1 milyon tonluk petrol tedariki konusunda anlaştı. Anlaşmayı ise SOCAR Başkanı Rovnag Abdullayev ile Rosneft Başkanı Igor Sechin imzaladı. Yapılan sözleşme ile bu yılın Aralık ayından itibaren İzmir’de bulunan SOCAR’ın Star Rafinerisi’ne yılda 1 milyon tonluk Rus petrolü temin edilecek.

EKİM AYINDA DEVREDE

Hedeflenen planlara göre SOCAR’ın Türkiye’deki rafinerisi STAR, ekim ayında devreye girecek. Yıllık işleme kapasitesinin de 10 milyon ton olması planlanıyor.

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile yaptığı görüşme sonrası yaptığı açıklamalarda bulundu. Putin, Rusya’nın Dağlık Karabağ sorununun barışçıl çözümüne destek vermeye devam edeceğini söyledi.

Vladimir Putin, açıklamasında “Biz, uluslararası ve bölgesel meselelerle birlikte özellikle Karabağ sorunu hakkında da görüş alışverişinde bulunduk” dedi.
Putin, sözlerine “Minsk Grubunun eş başkanı olan Rusya, bu çatışmanın barışçıl çözümüne mümkün olan her türlü desteği vermeye devam edecek” diye devam etti.

AZERBAYCAN VE RUSYA ARASINDA ASKERİ ANLAŞMALAR

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, ülkesinin silahlı kuvvetlerinin modernizasyonuna devam edildiğini ve bu kapsamda uluslararası pazarlara askeri ürün tedarik eden dünyanın en önemli üreticilerinden olduğunu belirttiği Rusya’dan toplamda 5 milyar dolar tutarında askeri ürün satın aldıklarını açıkladı.

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, Azerbaycan’ın Rusya’dan 5 milyar dolar tutarında askeri ürün aldığını açıkladı.

Aliyev açıklamasında, “Askeri-teknik alandaki işbirliğinin devam etmesi gerektiği konusunu görüştük. Zaten uzun zamandır bu alanda devam eden bir gelenek söz konusu. Azerbaycan tarafından Rusya’da satın alınan askeri-teknik ürünler 5 milyar doları aşmaktadır ve bu miktar büyüme eğilimindedir” dedi.

Azerbaycan’ın Silahlı Kuvvetlerini modernizasyonuna devam ettiğini ve Rusya’nın uluslararası pazarlara askeri ürün tedarik eden dünyanın en önemli üreticilerinden olduğunu belirten Aliyev konuşmasını şöyle sürdürdü: “Rusya, Azerbaycan’ın askeri-teknik ürünler satın aldığı başlıca ülkelerden biri. Azerbaycan ayrıca Belarus, İsrail, Pakistan, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’nden silah ve askeri teçhizat satın alıyor. Rusya’dan alınanlar da dahil olmak üzere satın alınan silahların bir kısmı, Haziran ayında Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen askeri geçit töreninde gösterildi.”