Mısırlı uzman: Kasımda büyük değişiklikler olacak!

tarafından
121
Mısırlı uzman: Kasımda büyük değişiklikler olacak!

Mısırlı siyaset analisti Hasan Nafia, İran’ın başkenti Tahran’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasındaki zirveyi ‘üçlü koalisyon’ olarak değerlendirerek, bu koalisyonun, ABD’nin nüfuzunun gerilemesinin başlangıcı olacağını bildirdi.

Kahire Üniversitesi Siyasi Bilimler Profesörü Hasan Nafia, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da yaptığı paylaşımda, ‘Zirve, söz konusu üç ülkenin, İdlib konusunda farklı tutum ve politikalarına rağmen ortak jeopolitik çıkarlarının bilincinde olduğunu gösterdi‘ değerlendirmesinde bulundu.

“BU ZİRVE, ABD’NİN BÖLGEDEKİ NÜFUZUNUN GERİLEMESİNİN BAŞLANGICI OLACAK”

Mısır’ın önde gelen siyaset analisti ve akademisyenlerinden Nafia, “Bu üçlü koalisyonun dik duruşu, Suriye’deki savaşa son noktanın koyulmasına, Yüzyılın Anlaşması’nın başarısızlığa uğramasına yol açacak ve ABD’nin bölgedeki nüfuzunun gerilemesinin başlangıcı olacak.” ifadesini kullandı.

“İSRAİL DURUMU YAKINDAN İZLİYOR, KOALİSYONU BOZMAYA ÇALIŞACAK”

Nafia, bu koalisyonun, Suriye krizinin gidişatına yön vereceğini, İsrail’in ise durumu yakından izleyerek koalisyonu bozmaya çalışacağını belirtti.

“KASIM AYINDA BÖLGEDE BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER OLACAK”

Gelecek dönemde bölgede özellikle Kasım ayında zirveye ulaşacak büyük değişiklikler olacağını aktaran Nafia, bu değişikliklerin yapısının Türkiye, Rusya ve İran zirvesinin, koalisyonu daimi kılmadaki başarısıyla doğrudan ilgili olacağını kaydetti.

SİSİ REJİMİ FIRSATTAN İSTİFADE TÜRKİYE’Yİ YOK SAYIYOR

Mısır’da darbeci Sisi rejimi, Kıbrıs’ta Türkiye’yi yok sayarak Güney Kıbrıs ile yaptığı petrol işbirliği için “Anlaşmaları hayata geçirmek için korkulacak bir şey yok” ifadelerine yer verdi.

Güney Kıbrıs’ın, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye darbe yaparak yönetimi ele geçiren, Sisi rejimi yönetimi altındaki Mısır ile ilişkileri artarak gelişiyor. Mısır’ın petrol işlerinden sorumlu yetkilisi Med Yousef’in Al Ahram gazetesine verdiği demece göre, Güney Kıbrıs ile Akdeniz’de yapılan petrol anlaşmalarını hayata geçirme için “korkulacak hiçbir şey yok.”

KKTC VE TÜRKİYE YOK!

Yousef’e göre Mısır, bu anlaşma sayesinde Avrupa’ya petrol satmaya başlayarak büyük paralar kazanacak. Enerji alanında Güney Kıbrıs, İsrail, Lübnan ve Filistin’i de içine alan çemberin merkezi haline gelecek. Önümüzdeki dönemde yapılacak doğalgaz arama çalışmaları ve doğalgazın ihraç edilmeye başlanmasıyla bu gücünü perçinleyecek!

 

KKTC ENERJİ BÖLGESİNİ KIBRISLI RUMLAR’IN OLARAK GÖRÜYOR

Yousef’in demeçlerinde “korkulacak bir şey yok” diyerek vurguladığı nokta ise, söz konusu tüm anlaşmaların Türkiye ve KKTC görmezden gelinerek hazırlanmış olması. Nitekim Yousef, aslında “Kıbrıs” ifadesiyle tüm adayı temsil eden tek bir devletin varlığından yola çıkarak bu açıklamayı yapıyor. Dolayısıyla bu anlayışa göre KKTC enerji bölgesi de Kıbrıslı Rumlar’ın olarak gözüküyor. İsrail-Sisi rejimi altındaki Mısır ve Güney Kıbrıs üçlüsü, Akdeniz’de enerji ve savunma alanında üst düzey işbirliği yapıyorlar. Türkiye ile KKTC yok sayılarak atılacak adımların bölgede yeni krizler doğuracağı gerçeği de bu üçlü tarafından ısrarla görmezden geliniyor.