Ana Sayfa HABERLER Mete Yarar: Artık sonsuza kadar susabilirler!

Mete Yarar: Artık sonsuza kadar susabilirler!

451

Güvenlik ve terör uzmanı Mete Yarar Zeytin Dalı operasyonundaki son detayları paylaştı. Profesyonel askerlik ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Yarar, konuyla ilgili kritik noktalara değindi.

Zeytin Dalı operasyonu başarıyla devam ederken son dakika bilgileri tek tek gelmeye devam ediyor. Mete Yarar köşesinde askerlerin tamamının profesyonel olduğunu yazdı.Zeytin Dalı operasyonu başarıyla devam ederken son dakika bilgileri tek tek gelmeye devam ediyor. Mete Yarar köşesinde askerlerin tamamının profesyonel olduğunu yazdı.

Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği Zeytin Dalı operasyonu başarıyla devam ediyor. Afrin’den son dakika bilgileri tek tek gelmeye devam ediyor.

Mete Yarar Afrin’deki durumu köşesinde yazdı. Yarar, yıllar önce Türkiye’nin tartıştığı profesyonel askerliği eleştirenlerin bir daha yanıldığını ve Afrin’deki operasyonun tamamının profesyonel askerlerle yapıldığını yazdı.

İşte o yazı…”Yıllar önce Türkiye’nin tartıştığı konu, profesyonel askerliğe geçişti. Bu tartışılırken profesyonel askerliğe karşı olanların savunduğu tez, mesleğin para karşılığı yapılması sonucunda görev sadakatinin azalacağı üzerineydi. İleri sürdükleri başka bir konu da asker millet kavramının zedeleneceğiydi. Bu tezlere o zaman da şiddetli bir şekilde karşı çıkmış, askerlik mesleğinin yalnızca para karşılığında yapılamayacağını öne sürmüştüm

TARİH BİZLERİ HAKLI ÇIKARDI

Yaşanan bazı olayları örnek göstererek ‘bunları hangi ücrete karşılık yaparsınız?’ diye de sormuştum. Tarih bizleri haklı çıkardı. Zeytin Dalı Harekâtı tamamen profesyonel bir ordu ile icra ediliyor. Ne silah arkadaşlığında, ne görev sadakatinde ne de inançlarında en ufak bir eksilme olmadı. Meslektaşlarım bu mesleği para için yapmıyorlar, yaptıkları işin karşılığı maddi olarak yok çünkü.

ARTIK SONSUZA KADAR SUSABİLİRLER

Bir hatayı da düzeltelim, TSK profesyonel orduya zorunlu askerlik kapsamında gelenlerin eksiklikleri yüzünden geçmedi. Çünkü o Mehmetçik rüştünü her operasyonda ispatladı. Geçişin yegane sebebi tam tecrübe kazanıldığında askerliğin bitmesiydi. TSK, terörle mücadelede daha uzun bir tecrübe birikimine ihtiyaç duyuyordu. ‘Asker millet kavramı zedelenecek’ diyenler son dönemde yaşananların ardından sanırım milletçe asker olduğumuzu bir kez daha anlamışlardır. Artık sonsuza kadar susabilirler.”