Merkez Bankası ve savcılık uyarıyor! Durum oldukça ciddi

tarafından
1043
Merkez Bankası ve savcılık uyarıyor! Durum oldukça ciddi

Günümüzde kimlik ve kredi kartları kullanımı oldukça yaygın. Ancak hem Merkez Bankası hem de Bankalar Birliği kimlik, kredi kartı ve resmi evraklar konusunda bizleri uyarıyor.  Bildiğiniz gibi artık her kurumda işlem yaparken, telefon hattı alırken, bir yere abone olurken, kargoda, vs. kimlik fotokopisi isteniyor. Aslında bu yasal değil sadece koca formu doldurmak yerine kimliğinizin fotokopisini iliştiriyorlar belgelere ya da kendilerini garantiye alarak işlerini hızlandırıyorlar..

Peki bu kimlik fotokopisi ile neler yapılabilir? Hiç düşündünüz mü? Adınıza bir yerlere üye olunabilir Adınıza abonelik açılabilir, sizi bir şey için kefil edebilirler.

En çok görülen vakalardan biriside adınıza bir sürü telefon hattı açtırıp açık hat olarak satabilirler ve bu hatları alanlar herhangi bir suç işlediğinde direk hat sahibi yani kimlik fotokopisi kullanılarak adına hat açılan kişi zan altında kalmaktadır ve buna benzer çok örnek….

Peki bunu önlemek için ne yapmalıyız? Çok basit bir yolu var: Mesela 05xx 123 45 67 nolu telefon hattı aldınız form doldururken ve kimliğinizin fotokopisini verirken fotokopide kimliğin ön ve arka yüzüne boş yerlere (hatta üzerine) Sadece 5xx 123 45 67 no’lu hattın abonelik işlemleri / aktivasyonu içindir yazmanız sizi koruyacaktır.

Kredi kartları konusunda da dolandırıcılık girişimleri yapıldığına dikkat çekilerek, “Banka bilgilerinin, kişisel bilgilerin paylaşılmaması bir alışkanlık haline getirilmelidir” uyarısı yapıldı.

Bankalar Birliği’nden yapılan açıklamada, “Logomuz kullanılarak, Birliğimize ait olduğu görüntüsüyle açılmış, dolandırıcılık amaçlı internet siteleri ve sosyal medya hesapları tespit edilmektedir” denildi ve “kredi kart aidatı iadesi gibi çeşitli vaatlerde bulunan bu internet siteleri ve sosyal medya hesapları”nın, dolandırıcılık amaçlı oldukları vurgulandı.

“Kredi kartı bilgilerinin, kişisel bilgilerin ele geçirilmesini hedefleyen bu gibi girişimlere kesinlikle itibar edilmemeli; banka bilgilerinin, kişisel bilgilerin paylaşılmaması bir alışkanlık haline getirilmelidir. Birliğimiz bu gibi internet siteleri ve sosyal medya hesaplarına karşı gerekli önlemleri almaya özen göstermekte, ilgili mercilere kapatılmaları ve gereken cezanın verilmesi için şikayetlerde bulunmaktadır.”

Paylaşarak başkalarınında bilinçlenmesini sağlayın.