İsrailin Demir Kubbesi yerle bir oldu

tarafından
511
İsrailin Demir Kubbesi yerle bir oldu

İsrail, Gazze’ye suikat timlerini gönderdikten sonra gelen misillemeyle zor durumda kaldı. İsrail’in güvenlik sistemi “Demir Kubbe” Filistin’in 3 günde attığı 460 füzeden sadece 100’ünü durdurabildi. İsrail bu durumun karşısında ateşkes istemek zorunda kaldı. İsrail Savumna bakanı Avigdor Liberman ise bu karara karşı çıktığı için istifa etti.

Filistin güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, sınırı geçerek Gazze Şeridi’ne giren bir grup İsrail askeri ile Hamas’ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugayları arasında 11 Kasım Pazar günü çıkan çatışmanın ardından, İsrail, bölgedeki birliğini havadan tahliye etti.

İsrail ordusuna ait savaş uçakları, helikopter ve İnsansız Hava Aracı (İHA), askerleri Gazze’den çıkarmak için devreye girdi. Bir grup İsrail askerinin sivil araçlarla Gazze’ye girmesinin ardından çıkan olaylarda 7 Filistinli şehit oldu.

KASSAM TUGAYLARI’NDAN İLK AÇIKLAMA

Olayın sorumluluğun ve sonuçlarının tamamen İsrail’e ait olduğu vurgulanan Kassam Tugayları açıklamasında, “Direniş tarafından gece saatlerinde İsrail’e iyi bir ders verildi.” ifadelerine yer verildi. İsrail’in “Demir Kubbesi” Filistin’in 3 günde attığı 460 füzeden sadece 100’ünü durdurabildi.

İsrail Ordusu Sözcüsü Jonathan Conricus, Filistinlilerin füze teknolojisini yenilediğini, son çatışmada Rus yapımı tank savar füze sistemi kullandığını tahmin ettiklerini açıkladı.

İSRAİLLİLER LASTİK YAKARAK TEPKİ GÖSTERDİ!

Yüzlerce İsrailli, güvenlik zafiyetine tepki olarak Gazze sınırına yakın bölgelerde gösteri düzenledi.

İsrail Kanal 10 televizyonunun haberine göre, yüzlerce kişi ülkedeki güvenlik zafiyetine tepki olarak akşam saatlerinde Gazze’ye yakın bölgelerdeki Yahudi yerleşim birimlerinde düzenledikleri gösterileri sürdürdü.

Haberde, göstericilerin caddelerde araç lastikleri yaktığı ve bazı yolları trafiğe kapattığı belirtildi.

Gazze’de yaşanan son gerginliğin ardından Mısır’ın ara buluculuğunda salı akşamı Filistinli gruplar ile İsrail arasında ateşkes sağlandığı duyurulmuştu. Ateşkesin ardından özellikle Gazze’ye yakın bölgelerdeki Yahudi yerleşim birimlerinde Binyamin Netanyahu hükümetini hedef alan gösteriler gerçekleştirilmişti.

İSRAİL SAVUNMA BAKANI İSTİFA ETTİĞİNİ DUYURDU!

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Gazze’de Filistinli örgütler ile yapılan ateşkesin teröre teslimiyet olduğunu savunarak istifasını duyurdu. Liberman, düzenlediği basın toplantısında erken seçim çağrısı yaparak Hamas’la sağlanan ateşkese ve Gazze’ye milyonlarca dolarlık para akışına karşı olduğunu söyledi. Seçimin en yakın zamanda yapılması gerektiğini ifade eden Liberman, Pazar gününe kadar seçim için bir gün belirlenmesini çağrısında bulundu. “Görevi bırakmak için bir neden aramadım. Kabinedeki sadık bir hükümet üyesi olmaya çalıştım” diyen Liberman, Yisrael Beitenu (İsrail Evimiz) Partisi’nin de koalisyon hükümetinden ayrılacağını ifade etti.