İsrail’den yeni Suriye hamlesi!

tarafından
144
İsrail’den yeni Suriye hamlesi!

ABD merkezli Foreign Policy, İsrail’in Suriye’de 2013 yılından beri terör gruplarına para ve silah yardımında bulunduğunu yazdı.

Suriye’nin güneyinde, İsrail sınırına yakın bölgelerde terör gruplarının desteklenmesindeki temel amacın, İran destekli milis grupların sınır bölgesine yaklaştırılmak istenmemesi olduğu ifade edildi. Elizabeth Tsurkov imzalı makalede ağır silahlar, araçlar ve havan topu düzeneklerinin İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri’ni Suriye’ye bağlayan 3 noktadan terör örgütlerine teslim edildiği ifade edildi.

İsrail’in desteklediği grupların içindeki kişilere ayda 75 dolar maaş ödediği ve örgütlerin karaborsadan daha fazla silah alabilmesi için ek ödenekler tahsis ettiği ifade edildi. Habere göre İsrail, İran birliklerinin sınır hattından 50 mil (80 km) geri çekilmesini içeren mutabakat sonrasında Temmuz 2018’de verdiği desteği sonlandırdı.

‘FİLİSTİNLİ CESUR KIZ’ TEMİMİ’YE YURTDIŞI YASAĞI

İsrail makamlarının 17 yaşındaki “Filistinli cesur kız” Ahed et-Temimi, annesi Neriman ve babası Basim’e yurtdışına çıkış yasağı getirdiği bildirildi. Ahed’in babası Basim et-Temimi, ailesinin, Ürdün üzerinden Avrupa ülkelerine seyahat etmeyi, Filistin halkının direnişini ve İsrail’de tutuklanma deneyimini anlatmak üzere bir dizi etkinliğe katılmayı planladığını belirtti. Baba Temimi, “Ancak Filistin Hükümeti Sivil İşler Daire Başkanlığı bize İsrail’in çıkış yasağı getirdiğini bildirdi” dedi.

İsrail harekete geçince ABD de kritik Suriye hamlesine başladı!

Fox News, ABD Savunma Bakanlığı’ndaki kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde, Pentagon’un Suriye’nin güneydoğusundaki koalisyon güçlerinin kontrolündeki El Tanf üssüne yüzlerce deniz piyadesinden oluşan ek bir birlik gönderdiğini bildirdi.

Washington’un, Rusya’nın orada saklanan militanların saldırı hazırlığı yaptığı uyarısıyla bağlantılı olarak, bölgedeki askeri varlığını güçlendirdiği belirtildi. Fox News, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) sözcüsü William Urban’ın “ABD, Rusya, Suriye hükümeti veya iç savaşta Suriye’yi destekleyebilecek başka bir grupla herhangi bir çatışma istemiyor” sözlerine de yer verdi.

Suriye’deki ABD askeri üslerinden biri olan El Tanf’daki garnizon, silahlı Suriyeli muhalif güçlerinin DEAŞ’la mücadele etmek için eğitildiği ve donatıldığı bir üs olarak kullanılıyor.