İlginç yemekler

tarafından
72
İlginç yemekler

Yemek kültürü, şehirden şehre, ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye değişiyor. İnsanlar yaşadıkları yerlerde neye ihtiyaçları varsa, ne kullanabiliyorlarsa o malzemeyi kullanıp yemek yapar. Tarih boyunca, milletlerin yemek kültürünü belirleyen yüzlerce farklı olay olmuş ve hala olmaya devam etmektedir. Kıtlıklar, yokluklar, şanssızlıklar gibi faktörler insanların yeme alışkanlığını, kültürünü değiştirmiştir. Örneğin Çin’de çok sevilen köpek eti, ilk yenildiğinde Çin’de büyük bir kıtlık ve açlık varmış. İki yıl boyunca hiçbir ürün yetişmemiş ve milyonlarca kişiden oluşan Çin halkı ellerinde kalan son şeylerle beslenmeye başlamışlar. Köpekler, kediler, böcekler, hayvanlar, otlar vs. Bu gibi onlarca örnek dünya üzerinde bulunur. Tabi ki sadece deneyerek ortaya çıkan, güzel olduğu düşünülerek ortaya çıkan ve çabucak yayılan yemekler de insanları çekmiştir. İnsan, meraklı bir varlıktır. Bu merakını yemeklerde kullandığında hiç beklenmedik sonuçlar almıştır. Birçok ot ve otsu bitki gibi besin maddeleri insanın merak etmesi sonucu sık sık tüketilmeye başlanmıştır. Birçok batıl inanca da sebep olmuş, çünkü birçok ot ve otsu bitkinin insan sağlığına zararlı ve zehirli etkisi vardır. Dünyada binlerce yıldır insanlar yaşıyor ve güzel olan şey insanların denemesi için çok fazla çeşit, çok fazla kombinasyon var. Farklı milletler, farklı kültürler, farklı alışkanlıklar, farklı zorunluluklar, farklı yemekleri beraberinde getiriyor. Şimdi dünyadan birkaç ilginç yemeğe bakalım…

Asırlık Yumurtalar – Çin; Çin’de farklı tariflerle farklı yemekler görmek çok zor değil. Biz Türklerin damak tadıyla örtüşmese de bu mutfağı sevenler de az değil. Asırlık yumurtalar, 100 yıl boyunca beklemiyor tabi, ancak karışımın içinde haftalar veya aylarca bekliyor. Görüntüsü ise sanki önceki asırdan kalmış gibi.

Örümcek Kızartma – Kamboçya; Ne varsa Asyalıda var diyor ve yine yokluğun sebep olduğu bir yemeği sizlere tanıtıyoruz. Tarantula ismi verilen büyük örümcekler, yakalanıyor, zehirleri alınıyor ve kızartılıyor.

Shiokara – Japonya; Asya’dan çıkmak kolay değil, zira Asya bu tür yemekleriyle pek ünlü. Shiokara, bir deniz mahsulü yemeği. Ancak bu deniz mahsullerinin etleri, kendi iç organlarında bekletiliyor. Hem de neredeyse bir ay.

Sannakji – Kore; Asya gerçekten ilginç bir yer. Sannakji, bir ahtapot yemeği. Ancak bu yemek ahtapot canlıyken, kollarıyla yapılır. Kollar küçük parçalar halinde kesilir. Şöyle bir durum da var, ahtapot kollarının sinirleri uzun süre hareket etmeye devam eder, vücuttan kopsa bile. Yemeği yerken de hareket etmeleri normaldir.

Tong Zi Dan – Çin; Bu yemeğin büyük olayı batıl bir inanç. Bakir erkeklerin idrarında pişen yumurtalara bu isim veriliyor. Ha yok, normal tavuk yumurtası pişiyor.

Balut – Filipinler; Balut, bir yumurta yemeği denebilir. Ördek yumurtasıyla yapılıyor. Ancak özelliği şu, ördek yumurtası kaynatılırken embriyo halini almış oluyor. Yani yumurta kuluçkada bekletiliyor, sonrasında alınıp kaynatılıyor.

Deniz Papağanı Kalbi – İzlanda; Asya’dan uzaklaştık, bu kez de yine belli dönemlerde zorluk yaşanmış İskandinavya’dayız. İzlanda’nın milli yemeği olarak görülebilir bu yemek. Deniz papağanı, uçabilen bir kuş türü. Bu hayvanın kalbini, belli soslarla pişirerek elde edilir.

Hakarl – İzlanda; Deniz mahsulleriyle pek bir içli dışlı olan ülke İzlanda, köpekbalıklarını da rahat bırakmıyor. Köpekbalığı etlerinin fermantasyonuyla elde edilen Hakarl, İzlanda’ya giden turistlerin denedikleri belki ilk şey oluyor.

Surströmming – İsveç; İsveç, dünyanın en büyük balık ihracatçıları arasında. Tabi ki kendi balık tarifleri de var. Bunlardan yalnızca biri surströmming. Çok kötü ve keskin koktuğu bilinir. Ringa balığını mayalamak suretiyle elde edilir.

Kayalık Dağları İstiridyesi – Amerika; Amerika’nın batısında bulunan Kayalık Sıradağları, tüm dünyaca tanınan kovboyların memleketi olarak bilinir. Kovboyların favori yiyeceklerinden biri olan Kayalık Dağları İstiridyesi, boğa testisi kızartmasıdır. Avladıkları boğaların testislerini yağa atıp kızartarak sevdikleri yemeği elde ederler.