Erdoğan’ın Arjantin’de Karşılanma videosu Rekor kırıyor

tarafından
1038
Erdoğan’ın Arjantin’de Karşılanma videosu Rekor kırıyor

Başkan Erdoğan’ın Arjantin’de Karşılanma Videosu Rekor Kırıyor! Arjantin’deki G-20 zirvesinde kimin nasıl karşılaştığına bakınca aradaki farkı anlıyorsunuz.

G-20 zirvesinde havalimanında Cemal Kaşıkçı’nın ka-tili Muhammed bin Selman’ı sadece kendi adamları karşılamış.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u Sarı Yelekliler karşılamış.

Başkan Erdoğan ise Arjantin Kültür Bakanı, Arjantinli yetkililer ve Türkiye Büyükelçisi ile Türk yetkiler karşılamış.

G-20 Zirvesi dün Arjantin’de başladı. Açılış töreninde dünyanın gündemindeki birçok konuda kilit ülke konumundaki Türkiye’ye ve Başkan Erdoğan’a ilgi büyüktü.

İŞTE O ANLAR:

Dünyanın 20 büyük ekonomisinin liderlerinin katıldığı zirve nedeniyle Buenos Aires’te yoğun güvenlik önlemleri alındı. Bazı yerler trafiğe kapatılırken, güvenliği 20 bin görevli sağladı. Kentte ayrıca 2 günlük resmi tatil ilan edildi. Costa Salguero Fuar Merkezi’nde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde Türkiye’yi Başkan Recep Tayyip Erdoğan temsil etti.Erdoğan, zirve alanına Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile birlikte geldi. Ev sahibi Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri tarafından karşılanan liderler aile fotoğrafı çektirdi.

TRUMP İLE SAMİMİ SOHBET

Erdoğan, G20 Özel Oturumu öncesinde ABD Başkanı Donald Trump ile bir süre sohbet etti. Erdoğan ve Trump’ın bu sırada birbirlerine sarılmaları dikkat çekti. Sohbete Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da eşlik etti.Erdoğan’ın bugün Trump’la bir görüşme daha gerçekleştireceği belirtildi. Bu arada dün Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera ile ikili görüşmeler gerçekleştiren Erdoğan, Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa ile bir süre sohbet etti.

TİCARET SAVAŞLARI

G20 Liderler Zirvesi’nin önemli gündem maddeleri var. İşte başlıklar:ABD-Meksika-Kanada anlaşması: ABD Başkanı Donald Trump, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, ülkeleri arasındaki yeni ticaret anlaşmasını zirvede imzaladı. Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın (NAFTA) yerine geçecek anlaşmanın çığır açacağını belirten Trump, “Tarihteki en büyük, önemli, modern ve dengeli anlaşma” dedi.ABD-Çin ‘ticaret savaşı’: Trump’ın Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile yapacağı görüşmenin merkezinde, iki ülke arasında gerilim yaratan ticaret ve ek gümrük vergisi konuları olacak. Çin’e karşı bir ticaret savaşı başlatan ABD diğer ülkelerden de küresel ticarete aykırı davranmaması konusunda uyarılar alıyor.