Erdoğan’dan ABD’nin tehditlerine net cevap

tarafından
64
Erdoğan’dan ABD’nin tehditlerine net cevap

Kısa zaman önce Amerika ile başlamış olan gerginliklerin artık tavan noktasına ulaşması sonrasında ülkenin en yetkili isminden de gerekli açıklamalar gelmiş durumda. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalar ile beraber Türkiye’nin gelişmekte olan bir ülke olduğunu ve bu tür tehditler hangi ülkeden gelirse gelsin boyun eğilmeyeceğini de sert bir dille beyan etti. Yaptığı açıklamada papaz Brunson davasına da değinmeyi ihmal etmeyen Erdoğan’ın bu konuda verdiği savaşın da Amerika’nın dikkatini çektiği noktasında emin olmamızı mümkün kılıyor. Özellikle Fetullah Gülen’in iade edilmesi sürecinde Amerika’nın işleri ağırdan aldığı ve olumsuz bir tavır sergilemesi nedeniyle Brunson konusunda da Türkiye’nin herhangi bir yaptırım uygulamasının önüne geçiyor.

İki Ülke İlişkiler Ne Seviyede?

Her ne kadar hukuki düzen içerisinde iki ülkenin birbirlerine karışma gibi bir lüksleri olmasa da Amerika’nın Türkiye’de görevinin başında olan iki bakana karşı uygulamış olduğu ekonomik yaptırımlar ilişkileri germeye devam ediyor. Soylu ve Gül özelinde uygulanmaya başlayan bu ekonomik yaptırımların bundan sonraki süreç içerisinde hangi koşullarda devam edip etmeyeceğini tahmin etmek kolay olmasa da iki ülkenin hukuk savaşı verdiğini de belirtmek yanlış bir yaklaşım olmayacaktır. Dolayısı ile Amerika’da barınan terör örgütü lideri ve Türkiye’de ev hapsinde olan Brunson’ın karşılıklı iadeleri de ilerleyen dönemler içinde gündeme gelmesi beklenen konuların başında geliyor.

Erdoğan Ateş Püskürdü                             

Özellikle iki ülke arasında hukuki, siyasi ve ekonomik olarak devam eden kaotik ortamın getirileri de fazlası ile hissediliyor. Erdoğan’da yaptığı açıklamada ekonomiye karşı oynanan oyunların bilincinde olduklarını ve buna karşı önlem mekanizmalarının da devrede olduğunu ifade etmiş durumda. Tehditlere prim verilmeyeceğini ve NATO ortaklığını da sözlerine ekleyen Erdoğan’ın bir sonraki açıklamasının yaptırımlardan ötürü daha sert olması da bekleniyor gibi.