En sağlıklı temizlik ürünleri

tarafından
81
En sağlıklı temizlik ürünleri

Evimizi, ofisimizi, okullarımızı ve de özellikle uzun süre bulunduğumuz alanları ve oradaki eşyaları temiz tutmanın birçok yolu vardır. Bunun için kurulu sürüyle temizlik firması, ürünleri yapan ve satan sürüyle fabrikalar bulunmaktadır. Ancak bunların çoğu üzücü bir şekilde bir yandan temizlerken bir yandan içerdikleri kimyasal ürünlerle vücudumuza zarar vermekte hatta kansere bile yol açabilmektedirler. Firmalar reklamları ile göz boyamaya en iyisi olduklarına inandırmaya çalışsalar bile hiçbir reklamda denk gelmediğimiz bir gerçek vardır ki bu fabrika ürünlerinin hiçbiri doğal maddeler içermemektedirler. Bu bakımdan evde kendimizin daha basit yollarla hazırlayabileceğimiz hatta daha da ucuz olabilecek yollarla temizlik yapabilmekteyiz. Ancak bunların yaygın olmamasının sebebi aslen bu fabrikaların reklamlarına inanan insanlar ve kısa yoldan ulaşabilir olmasıdır.

Kanser başta olmak üzere daha birçok hastalığa sebep olan bu tarz fabrika çıkışı temizlik maddeleri yerine evde hazırlayabileceğiniz veya bilmediğiniz ucuz ve sağlıklı ürünler elbette ki vardır. Hem kendi hem çocuklarınızın sağlığı için garantici düşünüyor iseniz sizin için birkaç tüyoda bulunacağız. Hijyen ürünleri için büyük marketlere gitmenize gerek yok. Ocak ve fırınların temizliği, lavabonun, bulaşık makinesinin, çamaşır makinesinin, ayna, cam ve pek çok parkenin temizliği için basit yollar oldukça çeşitlidir.

Öncelikle aslında ismini bildiğiniz ama faydasına çokta hâkim olmadığınızı düşündüğümüz birkaç ürün hakkında bilgi vermekte fayda var. Misal karbonat.  Birçok virüs ve bakteriye karşı arınık özelliği olan içeriği ile karıştırıldığı her ürünün içindeki kimyasalı ve pislikleri yok etmesiyle tanınır. Doğal diş macunlarının içine konması ile dişleri bile beyazlattığı gözlenmiştir. Sirke, bir asit türüdür. Kireçlere karşı en kuvvetli çözücüdür. Uçucu bir kokusu olduğundan uzun süre rahatsızlık hissi de uyandırmaz. Ayrıca ucuz maliyeti ile aile dostudur. Defne sabunu ise özellikle Akdenizli insanların çok sık bildiği hatta kendi bahçelerinden toplayıp kendilerinin elde ettiği bir üründür. Sadece el yıkamak için değil yerel insanlarının da aslında sıkça reklamını yaptığı şekilde evlerde yerleri ve camları silmek için özellikle banyo ve tuvaletlerde çok etkilidir. Hoş kokusu ile hem size ferahlık duygusu verir hem de sağlığınızı korumanızda yardımcı olur. Ayrıca yine diğer temizlik ürünlerine göre oldukça ekonomiktir. Boraks da bu anlamda kullanılan doğal ürünlerden biridir.

Bulaşık deterjanının gözle görünen tek zararının ellerdeki hissiyatı olsa da aslen içten içe zehrini veren bir kimyasaldır. Bu bakımdan bu tarz deterjanlar yerine soya veya ayçiçeği gibi ürünler de bulaşıkta size yardımcı olabilecek maddelerdir.

Buzdolaplarının yoğun kokusuna ve sağlıksız ortamına karşı en etkili çözüm sirkedir. Şekerlenmiş yerlerde karınca ve böcek tarzı oluşumları engeller ayrıca anti bakteriyel ve doğal olma özelliği ile sağlınızı korumak için de faydalıdır.  Buzdolabında kullanacağınız herhangi bir kimyasalın yemeklerinizle havasal bile olsa teması halinde birçok zehirlenme vakası yaşanmasını engellemek için sirke kullanmanız önerilmektedir.

Gümüşlerinizi, banyonuzu veya kireçlenme ihtimali olan küçükten büyüğe her eşyanızı korumak için kullanacağınız karbonat birçok kimyasaldan daha temizdir. Fırın ve ocaklarda da kullanımı ev hanımlarınca sıkça rastlanan bir durumdur.

Boraks kullanarak yapacağınız sulu karışımlarla ise çamaşır deterjanı elde edebilirsiniz. Üstelik kokusu için tekrardan başka bir kimyasala olan yumuşatıcılara başvurmak zorunda kalmazsınız. Yine de yumuşatıcı kullanmak isterseniz bergamot tarzı hoş kokulu bir şey ile karbonat, elma sirkesi ve su karışımı yapıp yumuşatıcı kısmına dökebilirsiniz.

Camları temizlemek için Arap sabunu ile yine sirkeyi karıştırıp bir gazete yardımı ile hem parlak hem hoş kokulu hem de sağlıklı bir temizleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Göründüğü üzere temizlik ürünleri için illaki pahalı ve kimyasal ürünlere gerek yoktur. Geleceğinde sağlık garantili bir yaşam isteyenler için hazırlanmış bu bilgiler umarız sizlere yardımcı olmuştur.