En çok tutulan kadın parfümleri

tarafından
100
En çok tutulan kadın parfümleri

Koku, insanların doğdukları ilk andan itibaren çeşitli isimlerle değişiklik gösterse bile asla yitirmeyecekleri biz özellikleridir. Dünya üzerinde mutlaka her şeyin kendine özgü bir kokusu ve insanların bu anlamda diğer duyularını kaybetseler bile koklama duyusu ile algılayabilecekleri bir evren vardır. Bu evrende yüzyıllardır aldığımız ve de isimlendirdiğimiz her kokunun iyisiyle kötüsüyle bir şeye ait olmasının dışında dünya üzerinde insan eiyle gerçekleştirilmiş başka bir mucize vardır. Parfüm. İlk bulunduğu andan itibaren parfüm,  neredeyse her şeyin kokusunu elde etme yöntemleri farklı olsa da ortak özellikleri daima hoş kokulu olmasıdır. Özellikle bakım ve kozmetik ürünlerin en çok kullanıcısı olan kadınlar için parfümün icadı resmen bir devrim niteliğindedir. Herkese farklı hitap eden kokuların bazı noktalarda ve çeşitli anketlerce ortak sevilen bazı kokular tespit edilmiş, parfümün en çok kullanıcısı olan kadınların en çok hangi kokulardan hoşlandığı listelenmiştir.

Kadınlar internet ortamında veyahut mağazalardan aldıkları ürünler ile hangi marka ve kokuların daha çok alındığı konusunda bizlere tüyolar vermektedirler. Bu bakımdan her parfümün en büyük nitelikleri olan tepe noktası, kalp noktası ve dip noktası dikkate alınmaktadır.

Tepe noktası dediğimiz niteliği bu konun uzmanları tarafından açıklanmış ifadesine göre parfümün ilk sıkışında kullanıcının aldığı ilk kokudur. Yani ilk izlenim.  Genellikle parfüm kendini önce burada pazarlar ve şayet nahoş bir tepe noktası kokusu ile karşı karşıya kalınırsa maalesef bu yarışta yenilgiye uğrar. İkinci ve en önemli niteliği kalp noktasıdır. İsminden de anlaşılabileceği gibi kalbe yani duygulara hitap edebilecek tek noktadır. Yani parfümün asıl kokusudur. İlk sıkıştan biraz zaman geçtikten sonra kendini gösterir. Bu noktada alıcıyı yakaladığını söylemek yalan olmaz. Ve son nitelik dip noktası da parfümün en son bıraktığı uzun süre kalıcı olan noktasıdır. Saatler geçtikten sonra vücutta kalan o kokunun ismidir. Bu bakımdan kadınlar parfümleri seçerken bilmeden de olsa bu aşamalardan geçer ve bu niteliklerden etkilenirler.

Kadınların Listesi                             

Uzmanlarca hazırlanmış listelere göre sıralamanın başını çeken parfüm Chanel no 5 EDP ‘dir. Tepe noktasında bergamot, limon ve portakal çiçeği gibi aromaları bulunmaktadır. Kalp noktasında ise yasemin ve gül dikkat çeker. Hemen onları da dip noktasında vanilya takip eder. İkinci sırayı Lancome Hypnose EDP almaktadır. Tepe noktasında tutku çiçeği,kalp noktasında vanilya ve de dip noktasında orkide dikkat çeker. İlk üçe giren son parfümümüzün adı da Lancome Miracle EDP’dir.  Manolya kokulu tepe noktasına ve yasemin ile karışık karabiber kokusuna sahiptir. Dip noktasında ise en sevilen kokulardan olan misk kokusunu saklar.

İsmini bir Fransız parfüm uzmanından aldığı düşünülen Jean Paul Gaulter Classique EDT ise dördüncü sıradadır. Portakal çiçeği ile ülkesinin aromasını tepe noktasında saklayan parfüm yine ylang ylang aroması ile farklı coğrafyaların izlerini üzerinde taşır. Kehribar ile farklı bir dip noktasına da sahiptir diyebiliriz.

Fiyatları da değerlerine, satış oranlarına ve ünlü isimler tarafından beğenilerine göre değişebilen parfümler, bazen şaşırtmacalı olarak fiyatına göre çok daha şaşırtıcı bir kokuya sahip olabiliyorlar. Bunlardan biri olan Estee Lauder Sensuous Nude EDP ucuz fiyatına göre muhteşem kokusuyla beşinci sırayı elde etmiştir. Mandalina kokusu ile farklı bir tepe noktası imzası olan parfüm kalp noktasında yasemin ve mügeyi saklamaktadır. Bal ve amber ile yine değişik kombinli bir dip noktası elde etmiştir. Şekilleriyle, kokularıyla adeta bir elitlik iadesi olan bu parfümler kadınlar için yıllardır vazgeçilmez ürünler olmaya devam etmektedir.