Dünyanın en büyük stadyumları

tarafından
109
Dünyanın en büyük stadyumları

Futbol, tüm dünyada en çok oynanan ve izlenen spor dalı. Aynı zamanda dünya ekonomisinde çok büyük bir paya sahip olmaya başlayan bir yatırım aracı. Futbolcular, günümüzde dünyanın en çok kazanan sporcuları arasında yer alıyor. Takımlar ise daha iyi olabilmek uğruna zengin yatırımcılarla küllerinden doğuyor. Günümüzde dünyanın en büyük ligi olarak kabul edilen İngiltere Premier Ligi’nin en kötü takımı bile yılda birçok ülkenin toplam gelirinden fazla gelir ediyor. Çünkü futbol, evrensel. Futbolu bu kadar değerli yapan şey ise, doğru ve etkili pazarlama yöntemleri. Yayın gelirleriyle bile bir futbol takımı, yaşamaya devam edebiliyor. Bu kadar sevilen bir sporu yerinde takip etmek ise paha biçilemez. Takımlarına aşkla bağlı olan taraftarların arasında, tezahüratlara, şarkılara ve hayatı hissetmeye eşlik etmek bir futbolseverin en büyük hayallerindendir. Birçok takım milyonlarca taraftara sahip olmakla birlikte, bu taraftarlarını en sadık halleriyle görürler. Çünkü takım nereye gitse onlar da oraya gider, takım kendi stadyumunda oynuyorsa tribünleri doldururlar. Günümüzde devasa stadyumlar inşa edildi ve edilmeye devam ediyor. Öyle ki bir şehir büyüklüğünde stadyumlar var. Peki dünyanın en büyük stadyumları hangileri, neredeler?

Pekin Ulusal Stadyumu – Çin; Bir tasarım harikası olan Pekin Ulusal Stadyumu, 2008 yılında Pekin Yaz Olimpiyatları için kullanıma açılmıştır. Günümüzde Çin Milli Takımının maçlarını oynadığı stadyum da burasıdır. 80000 kapasitelidir.

Guiseppe Meazza veya San Siro Stadyumu – İtalya; Milano’nun iki büyük efsanevi takımı AC Milan ve İnternazionale Milano’nun paylaştığı stadyum, Inter efsanesi Guiseppe Meazza’nın adıyla anılırken Milan takımı için San Siro ismi geçer. 80018 kapasitelidir. Futbolun en ilginç ve ilgi çeken stadyumlarındandır.

Estadio Monumental – Peru; Peru’nun Universitario takımına ev sahipliği yapmaktadır. 80093 kapasitelidir.

Santiago Bernabeu Stadyumu – İspanya; Futbol tarihinin gördüğü gelmiş geçmiş en iyi takımlar arasında yer alan Real Madrid’in mabedi, efsane başkanlarının adından gelen ikonik stadyum. 1947’de yapımı tamamlanmıştır. İspanya Kralı’nın desteğini hep arkasında hissetmiştir. 81044 kapasiteli stat, dünya futbolu için çok büyük önem taşır.

Signal Iduna Park – Almanya; Dünya futbolunun en önemli mabetlerinden biri. İnanılmaz sadık Borussia Dortmund taraftarının her maç rakiplerine sahayı dar ettikleri stadyum. 81264 kişi kapasiteli olmasına rağmen, dışarıdan gelen birinin burada Borussia Dortmund maçı izlemesi çok zordur. Yüzde yüzlük doluluk oranıyla göz kamaştırır.

Stade de France – Fransa; 81338 kapasiteli stadyum, Fransa Milli Takımının maçlarını oynadığı stadyumdur.

Croke Park – İrlanda; Dublin, İrlanda’da bulunan Croke Park, genellikle İrlanda’da ilgi çeken diğer sporlar için kullanılsa da futbol maçları da oynanır. 82300 kapasitelidir.

Metlife Stadyumu – Amerika; 82500 kapasiteli stadyum, New Jersey’de bulunur. Amerikan Futbolu karşılaşmalarıyla özdeşleşmiştir.

Burj El Arab Stadyumu – Mısır; 86000 kapasitelidir. Mısır Milli Takımı maçlarını burada oynar.

Wembley Stadyumu – İngiltere; Futbolun kurucu ülkesi İngiltere, tabi ki efsanevi bir stada ev sahipliği yapıyor. Wembley, futbol tarihinin en ikonik ve sevilen stadyumları arasında. 90000 kapasitelidir.

Soccer City – Güney Afrika; İsminden de anlaşılacağı gibi devasa bir stadyumdur. Adeta bir şehir kadar yer kaplar. 94700 kapasitelidir.

Camp Nou Stadyumu – İspanya; İspanya’nın en büyük kulüplerinden Barcelona’nın evidir. Avrupa’nın en büyük stadyumu unvanı vardır. 99354 kapasitelidir.

Melbourne Ground – Avustralya; Genellikle kriket maçları yapılır. 100024 kapasitelidir.

Azteca Stadyumu – Meksika; Aztek stadı, CF America ve Meksika Milli Takımı’nın maçlarına ev sahipliği yapar. 105064 kapasitelidir.

Salt Lake Stadyumu – Hindistan; Hindistan Milli Takımı’nın maçlarını oynadığı stadyumdur. 120000 kapasitelidir.

Rungrado May Day – Kuzey Kore; Kuzey Kore’de bulunan stadyum, 1 Mayıs Stadyumu olarak isimlendirilmiştir. 150000 kapasitelidir