Dünyada en çok okunan kitaplar

tarafından
82
Dünyada en çok okunan kitaplar

Kitap, en önemli kültür taşıyıcısıdır. Dünya üzerinde milyarlarca kitap bulunur ve bu sayı hala artmaktadır. Her insan bir tür kitap sevebilir. Hayatında hiç kitap okumamış biri bile bir kitabı okuduğunda bu türü sevmedim deyip başka bir türden kitap okuyabilir. Tarih boyunca milyonlarca yazar, şair, bilim insanı vs. kitap yazmıştır. Bu kitapların çoğunluğu günümüzde de bulunabilir ve antik zamandan bile günlük hayatımıza, düşünme biçimimize etki edebilir. Kitap, insanın en yakın dostudur. Bunun sebebi kitapların insana yarardan başka hiçbir şey getirmiyor olmasıdır. Hem her kelimede yeni şeyler öğrenirsiniz, hem de sıkıldığınız anlarda bir kitap en iyi ilaç olabilir. Sevdiğiniz türden veya yazardan bir kitabı her zaman yanınızda taşıyın, her boşluğunuzda, her sıkıldığınızda açıp okuyun, kaliteli zaman geçirmek için bunu yapın. Hiç boşluğunuz yok mu? Gün içinde hep çalıştınız, eve dönerken de yürüyorsunuz. Eve gelip yemek yiyor ve sonra uyuyor musunuz? Hiç sanmıyorum, günümüzde insanlar kitapların değerini unutmaya başladı, bunun yerine saçma dizilere, filmlere, insana hiçbir şey katmayacak programlara vakit ayırmaya başladı. Bu, modern insanın en büyük laneti haline geldi. Tarih boyunca çok satılan kitaplar vardır, bunların başında dini ve siyasi kitaplar gelir. Çünkü günlük hayatta insanın ilgileneceği çoğu şeyi bu kitaplar karşılar. Peki diğer türlerde en çok okunan, en çok satın alınan kitaplar neler?

Da Vinci Şifresi – Dan Brown

Günümüzün en sevilen yazarlarından biri şüphesiz Dan Brown’dır. Ona bu büyük ününü ve sevilmesini sağlayan ilk kitaplarından biri ve en çok satan kitabı Da Vinci Şifresi’dir. Daha sonra filmi de çekilen kitap, dünya çapında büyük bir üne kısa zamanda kavuşmuştur. 80 Milyon kopyadan fazla satmış ve hala satılmaya devam etmektedir.

Aslan, Cadı ve Dolap – C.S. Lewis

Modern zamanın en sevilen fantastik hikayelerinden biri olan Narnia Günlükleri’nin açılış hikayesi. Tüm dünyada bu seri çok sevilmiş ve film yapıldıktan sonra ününe ün katmıştır. C.S. Lewis ülkemizde de çok sevilen bir yazardır çünkü tüm kitaplarında Türk Mitolojisinden, dilinden, kültüründen yardım alır.

On Küçük Zenci – Agatha Christie         

Agatha Christie, gelmiş geçmiş en iyi gizem romanı yazarlarından biridir. Her kitabında farklı bir gizem yaratıp okuyucularını ters köşeye yatırmayı çok sever. Birçok kitabı en çok satanlar listelerinde en üst seviyelerde kalmıştır. On Küçük Zenci ise 100 milyon satış barajını aşmıştır.

Harry Potter – J.K. Rowling

Dünyanın en çok tanınan çocuğu desek, birçok kişinin aklına kesinlikle Harry Potter gelecektir. Tüm zamanların en çok satan serilerinden biri olan Harry Potter, ilk kitabıyla 107 milyonu aşan bir satışa imza atmıştır.

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery

Modern zaman klasiklerinden biridir Küçük Prens hem çocukların hem yetişkinlerin alacağı dersler hayatlarına etki eder. Küçük Prens, 140 milyondan fazla satmıştır.

The Hobbit – J.R.R. Tolkien

Profesör Tolkien, sadece mükemmel bir dilbilimci değildi, o büyük bir hayalperestti. Tamamen kendi yarattığı Orta Dünya Evreniyle, kendi kurduğu onlarca detaylı lisanla Dünya tarihine ismini altın harflerle kazıdı. The Hobbit, ilk yazılan kitap olmasa da 140 milyonun üstünde satmayı başarmıştır.

Yüzüklerin Efendisi – J.R.R. Tolkien

Tolkien’e asıl ününü veren, Orta Dünya Evreninin yayınlanan ilk kitabı unvanına sahip olan ve dünya üzerinde en çok okunan fantastik hikâye onuruna sahip Yüzüklerin Efendisi. Film serisiyle de büyük bir hayran kitlesini arkasına almış ve insanları bu kitaplara yöneltmiştir. Serinin her kitabı 150 milyon kopyanın üstünde satmayı başarmıştır.