Dünya devinden olay dolar açıklaması: 2 yıl içinde…

tarafından
372
Dünya devinden olay dolar açıklaması: 2 yıl içinde…

Dünya devinden dolar için olay yaratacak tahmin geldi. Dünyanın en büyük yatırım yönetimi firmalarından biri olan Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio’dan Dünya’ya müjde gibi bir haber geldi. Bu haberde Amerika Birleşik Devletlerinin ekonomisinin 2 yıl içinde büyük bir gerileme göstereceğini öngördüğünü belirtti.

Bridgewater Associates’in kurucusu Dalio, Bloomberg televizyonuna verdiği çok önemli mülakatta, Birleşik Devletler ekonomisinin 2 yıl içinde gerilemesini tahmin ettiğini söyleyerek ABD dolarında önemli derecede zayıflama görüleceğini ifade etti.

DOLAR KRİZİ OLACAK, DAHA ÇOK SİYASİ VE SOSYAL KRİZ BU

2 yıl sonrası hakkında çok büyük endişe duyuyorum yorumunu yapan Dalio, öngördüğü gerilemeyle ilgili olarak, “Borç krizinden çok, dolar krizi olacak. Daha çok siyasi ve sosyal bir kriz olacağını düşünüyorum.” dedi.

DOLAR TAM YÜZDE 30 DEĞER KAYBEDEBİLİR

Dalio, ABD’nin borçlanmasının artması nedeniyle yükselecek açığın Amerika Merkez Bankasının (Fed) faizleri daha çok artırma yerine para basmasına neden olacağına dikkati çekerek ABD dolarında bu para basmayla birlikte çöküşe geçeceğini değerinin en az yüzde 30 düşebileceğini kaydetti.

Ekonomik gerilemeden çıkmak için para politikasının etkisinin sınırlı olacağını savunan Dalio, şu anda ABD’nin, regülasyonlarının acil finansal durumlar karşısında yetkililere yeteri kadar özgürlük sağlamadığını söyledi.

“ACİL EKONOMİK GÜÇ KANUNU OLUŞTURULMALI”

Dalio Çok acil olarak ABD Başkanına, Merkez bankası Başkanına ve Senato ile Temsilciler Meclisi liderlerinin beklenmeyen durumlarda gerekli adımları atabilmeleri için acil ekonomik güç kanunu oluşturulmalı.” diyerek sözlerini tamamladı.