Dolar neden 5 TL’nin altına düşmüyor?

tarafından
128
Dolar neden 5 TL’nin altına düşmüyor?

Döviz kurunda yaşanan gelişmeler sonrasında doların yeniden 5 TL’nin altına düşüp düşmeyeceği merak ediliyor. Dolar kurunda devam eden düşme trendinin ve dolar kurunun 5 TL’nin altına düşmesini engelleyen faktörleri değerlendirdik.

Dolar kurunun yaz aylarında TL karşısında inanılmaz rakamlara çıkmasının ardından ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmeye başlaması ve ekonomide atılan adımların olumlu sonuç vermesiyle dolar kuru yeniden düşme eğilimine girmişti.

Uzun bir süreden sonra 5.25 TL bandına kadar gerileyen doların 5 TL’nin altına düşüp düşmeyeceği ise merak konusu. Vatandaşların döviz mevduat hesaplarının etkili olduğu bu dönemde, Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre doların düşmesine engel olan faktörler ve etkileri şu şekilde,

DOLARIN 5 TL’NİN ALTINA DÜŞMESİNE ENGEL OLAN FAKTÖRLER

Dolar kurunun yükseldiği sırada elindeki dolarları bozdurarak TL’ye çeviren vatandaşlar o dönem doların yönünün düşme eğilimine dönmesinde önemli rol oynamışlardı. Vatandaşlar doların 7,20’ye çıkmasının ardından 8 milyar dolarlık satış yaparak kurun düşmesini sağladılar. Ancak son dönemlerde yeniden dolar biriktirmeye başlayan vatandaşların doların 5 TL’nin altına inmesinde en büyük engellerden birisi oluyorlar.

Öyle ki; gerçek kişilerin döviz mevduatı (DTH) 91,6 milyar dolarken 31 Haziran’da 83,6 milyar dolara gerilemişti. O günden sonra doları ucuz bulan vatandaş sürekli döviz alıp mevduat yapmaya başladı ve dolar mevduatını 6,1 milyar dolar artırdı ve 89,8 milyar dolara çıkardı.
Şirketlerin Dolar Hesabı 1.4 Milyar Dolar Artış Gösterdi

Merkez Bankasından elde edilen bilgilerde şirketler döviz kuruna daha temkinli yaklaştılar. O dönem şirketlerin döviz mevduat hesapları 66.3 milyar dolarken Kasım’da bu rakam 67.7 milyar dolara çıktı. Şirketlerin döviz kuru hesabındaki bu artış ise kur üzerinde önemli bir etki yapmadı.

Vatandaşların dolar kurunun en düşük noktasında olduğunu düşündüğü anda döviz alıp mevduat hesabı açmasıyla döviz mevduatı 31 Ağustos’tan 16 Kasım’a kadar 7,5 milyar dolar yükseldi. Bu sürecin öncesinde ise DTH miktarı 29 Nisan 2016’da 166,4 milyar dolar ile en yüksek düzeyine çıkmıştı, o dönem döviz kuru 2.80’e kadar gerilemişti. Şu anda zirve noktalarına göre vatandaşın döviz mevduatı 14 milyar dolar toplamda ise 9 milyar dolar daha düşük düzeyde bulunuyor. Çünkü o günden beri şirketlerin döviz mevduatı 5,1 milyar dolar daha fazla.