Ana Sayfa GÜNDEM Bosna neden çekimser oy verdi? Açıklama geldi!

Bosna neden çekimser oy verdi? Açıklama geldi!

1492

Bosna Hersek’in BM’deki Kudüs oylamasında çekimser oy vermesi tepkiyle karşılanmıştı. Ülkenin çekimser kalmasıyla ilgili ilk açıklama geldi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı için yapılan oylamada çekimser oy kullandı.

SIRP ÜYENİN OFİSİNDEN AÇIKLAMA :ÇEKİMSER OY VERME KARARI ALDIK

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Sırp Üyesi Mladen Ivanic‘in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, BM Genel Kurulu’ndaki oylamada çekimser oy kullanma kararı alındığı belirtildi.

ÇEKİMSER OY KULLANILMASI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

1992-1995 yılları arasında yaşanan Bosna Savaşı’nın ardından imzalanan Dayton Barış Antlaşması çerçevesinde kurucu halkların (Boşnak, Hırvat ve Sırp) temsilcileriyle Üçlü Başkanlık Sistemi’ne göre yönetilen Bosna Hersek’in çekimser oy kullanması tepkilere neden oldu.

SORUN ANTLAŞMAYLA BAŞLIYOR

Elbette Bosna Hersek’in bu kararı ülkedeki Boşnakların kararı değil ve Boşnaklar oy kullansaydı EVET derlerdi.

Günümüzdeki Bosna Hersek, 1992-1995 yılında yaşanan ve Avrupa’nın ortasında Boşnak Müslümanların soykırıma uğradıkları savaş sonrasında Dayton Antlaşması’yla kuruldu. Ancak bu anlaşma Bosna Hersek’i sakat bir ülke olarak doğurdu ve dondurulmuş sorunlar ülkesi yaptı.

İşte o sorunlar bir kez daha kendisini gösterdi ve Bilge Lider Aliya İzzetbegoviç’in ülkesi Müslümanların kırmızı çizgisi Kudüs için ÇEKİMSER oy kullandı.

ÇEKİMSER OY VERİLMESİNDE SIRP BAŞKANIN MEKTUBU ETKİLİ OLDU

Bosna Hersek’in çekimser oy kullanmasına ülkedeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik’in Ivanic’e gönderdiği “İsrail” konulu talep mektubunun etkili olduğu belirtildi.

SIRP BAŞKAN: İSRAİL’LE İLİŞKİLERİ BOZMAYALIM

Yerel medyada yer alan haberlere göre, Dodik, İvanic’e gönderdiği mektupta “İsrail ve RS arasında dostluk ilişkileri var. Bosna Hersek de bu diplomatik ilişkileri bozacak her türlü gelişmeye engel olmalı.” ifadelerine yer verdi.

Dodik mektubunda İsrail ve Filistin arasındaki gerginliğin sakin bir ortamda çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dragan Covic ve Konseyin Boşnak Üyesi Bakir İzetbegovic, henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

BOSNA HERSEK DE BİR BAŞKA DAVA

Oysa ne demişti Aliya: “Her şey bittiğinde, hatırlayacağımız şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır.” Kudüs konusunda elbette Bosna Hersek’in bu kararı üzdü ve bu karar yıllar geçse bile unutulmayacak.

Ancak unutulmaması gereken bir diğer konu ise; Avrupa’nın ortasında soykırıma uğrayan Boşnak Müslümanlar için Kudüs konusunda bazıları hariç birlik olan İslam dünyası bir kez daha ve gerçekten birlik olabilecek mi?