BİM’e bu yüzden ceza kesildi

tarafından
839
BİM’e bu yüzden ceza kesildi

Bir çok ürününe yağmur gibi zam bindiren BİM, fırsatçılıktan dolayı 50 BİN LİRA cezaya çarptırıldığı idda edildi. Bunun üzerine BİM İcra Kurulu Üyesi ve CFO’su Haluk Dörtoğlu’ndan açıklama geldi.

BİM, zamlara ilişkin açıklama yapan Haluk Dortoğlu, ithal girdili hammadelerdeki fiyat artışı nedeniyle üreticilerin maliyetlerinin arttığını belirtti. Dortoğlu, kendilerinin de bu artışın bir kısmını ürünlere yansıtmak durumunda kaldıklarını ifade etti. Dortoğlu, zam yapmamaları durumunda tedarikçilerin üretim yapamayacaklarını söyledi..

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın “Dalgalanmayı fırsat görüp stokçuluk yapanlar var, önlem alınacak” açıklamasıyla ilgili olarak iş dünyası temsilcileri değerlendirmelerde bulundu.

Dünya gazetesinde İrem Çetingöz ve Sercan Akıncı’nın haberine göre, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf kesiminde stok olmadığını fakat dolara endeksli ürünlerde fiyatların yükseldiğini belirtti. Buna karşın birtakım fırsatçıların da ortaya çıktığını anlatan Palandöken, şunları kaydetti:

HER ŞEY YURTDIŞINDAN GELİYORMUŞ GİBİ BİRÇOK ÜRÜNE ZAM YAPILDI

“Dolardaki artışın 2 katı kadar fiyat artışı yapanlar var. Sanki her şey yurt dışından geliyormuş gibi birçok ürüne zam yapıldı. Tüketici bilinçli olduğu için esnaf bunu yapamaz ama tarım ürünlerinde stoklama yapılıyor. Adam tohum almış, ekmiş, biçmiş ama dolar arttı diye ürün fiyatını yükseltiyor” diye konuştu.

Palandöken, stokçuluğu meslek edinenler olduğuna da işaret etti. 1 koli suyun fiyatında 2 liralık artış gerçekleştiğini kaydeden Palandöken, “Fiyat daha da artacağı beklentisine giren bazı kişiler su stokluyorlar. Adamların işi su ile ilgili değil normalde. Plastik fiyatları nedeniyle şişe su fiyatlarının da artmasını bekliyorlar” dedi.

MARKETLERDE ZAM ORANI YÜZDE 30’U BULDU

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, sektör temsilcilerinin önlerini görememekten şikayet ettiklerini belirtti ve doların iniş çıkışının piyasada tedirginlik oluşturduğunu kaydetti. Altunbilek, “Firmalar biraz daha temkinli. Sanayi amaçlı değil de ihtiyaç amaçlı ürün veriyorlar. Şu anda perakende sektörü olarak sıkıntımız yok” dedi.

Halen marketlerde kısmen ortalama yüzde 10-30 arası zam olduğunu anlatan Altunbilek, “Firmalar zam yapmak istiyor. Genelde bu şekilde fiyat geçişleri var. Süt, peynir, deterjan gruplarında zamlar var. Eylülde doların sabit oturması dengeleri tekrar rahatlatır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: SPUTNİK TURKİYE