BİM ve Ülker’den zam üstüne zam! Tam tamına…

tarafından
720
BİM ve Ülker’den zam üstüne zam! Tam tamına…

Amerika Birleşik Devleti’nin Türkiye’ye yönelik başlattığı ekonomik savaşın ardından birçok ürüne zam yapıldı. BİM ise tam 350 ürüne zam yaptı. İşte ayrıntılar;

Market zinciri BİM, ekonomik saldırının ardından tam 350 ürüne birden zam yapma kararı aldı.

Yasin El Kadı, Cüneyd Zapsu ve Aziz Zapsu, Korkut Özal ve Mustafa Topbaş tarafından 1995 yılında kurulan market zinciri BİM, 350 ürüne birden zam yaptı.

Saldırı tartışmaları sonrası gelen zamma ilişkin paylaşımda bulunan Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Ulusoy, “BİM markette fiyat ayarlaması yapan arkadaş: Dün gece yaklaşık 350 ürünün fiyatı değişti, ortalama ek fiyat artışı (diğer adı ile zam) %25-30. Enflasyon rakamlarını bekliyor halk” ifadelerini kullandı.

Kurdaki artış yüzünden, BİM’in 350 ürüne zam yaptığı belirtildi.

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Ulusoy sosyal medya hesabından 350 ürüne zam yapılacağını belirtti.

Ulusoy konu hakkında Twitter hesabından yaptığı paylaşımda: “BİM markette fiyat ayarlaması yapan arkadaş: Dün gece yaklaşık 350 ürünün fiyatı değişti, ortalama ek fiyat artışı (diğer adı ile zam) %25-30. Enflasyon rakamlarını bekliyor halk.” ifadelerini kullandı.

Ekonomide yaşanan gelişmeler ve Dolarda yaşanan artış ile birlikte marketlerdeki hemen hemen tüm ürünler zamlandı. Türkiye’nin en büyük firmaları arasında yer alan Ülker ise ürünlerinde gramaj düşürerek zammı vatandaşlara gizli olarak yansıttı.

Yerli ve milli firmalarımız arasında yer alan Ülker’in ürünlerinde gramaj düşürmesi tepki çekti. ABD ile Türkiye arasında yaşanan ekonomik gerilim sonrasında Türk Lirası Dolar karşısında hızla değer kaybetmeye başladı. Dolardaki artış ise beraberinde zamları getirdi.

GRAMAJ DÜŞTÜ GİZLİ ZAM GELDİ

Ülker, ürünlerinde zam yapmazken buna karşın pek çok ürününün gramajını düşürdü. Marketlerde eskiden 35 gram olarak satılan Ülker fındıklı çikolatanın gramajı 32 grama düşürüldü. 48 gram olan Ülker rulokat ise 42 grama düşürüldü. Fiyatlarda değişim yapmadan gramajı düşürerek ürünlere gelen zammı vatandaşa hissettirmeden uygulayan Ülker’e büyük tepki geldi.

Herkesin görmesi için paylaşalım!