Benzin ve motorini bitirecek! Milli akaryakıt üretildi

tarafından
943
Benzin ve motorini bitirecek! Milli akaryakıt üretildi

Türk mühendisler dizel ve benzinli araçlar için yeni bir yakıt türü geliştirdi. Bu yeni yakıt tüm araçlarda yüzde 50 yakıt tasarrufu sağlıyor.

AR-GE şirketi sahibi Faruk Durukan, dizel ve benzinli araçlar için daha çevreci, daha verimli, daha ucuz ve milli bir akaryakıt yaptı.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde çalışmalarını sürdüren Faruk Durukan, “Gelişmekte olan değil, gelişmiş Türkiye” sloganıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye’de bir çok buluş yapan Durukan, son olarak dışa bağımlılık oranının yüksek olduğu akaryakıt alanında çalışmalar yaptı. Çalışmalar neticesinde geliştirilen iki tür akaryakıt hem dizel araçlar için hem de benzinli araçlar için kullanılabiliyor.

ARAÇLARIN EMİSYON DEĞERLERİNİ YÜZDE 50 AZALTIYOR

Yeni yapılan yeni akaryakıt ile araçların emisyon değerlerinin yüzde 50 kadar düştüğünü söyleyen Durukan, araçların performanslarında da önemli bir artış olduğunu ifade ediyor. Yerli olanaklar ile Türkiye’de geliştirilen ve üretilen yeni yakıt aynı zamanda fiyat oranıyla da benzeri ürünlerden daha ucuza üretilebiliyor.

“YÜZDE 50 TASARRUF SAĞLIYOR”

Çalışma hususunda bilgi veren Faruk Durukan, “Bu elde ettiğimiz yeni bir yakıt biçimidir. Bu mazota göre şu an yüzde elli daha tasarruflu olmakta. Dünyada bir ilktir. Çevre dostudur. Tam yanmayı tesis ettiği için havaya monoksit gazını salmıyor. Bu şekilde yüzde 50 tasarruf sağlıyor. Bu gün 6 lira gibi düşündüğümüz bir litre mazotu 3 liradan kullanabiliyorsunuz. Artı olarak tam yanmayı tesis ettiği için hava kirliliğinin de sonu olmuş oluyor. Bu çalışma için patent başvurusu da yaptık. Testlerde yanma farkının yarı yarıya olduğu çok açık bir biçimde görüldü. Bu yalnızca araçlar için değil gemiler için, enerjinin çok kullanıldığı traktörler için, bir çok alanda yüzde elli tasarruf sağlayacak” dedi.

Yeni akaryakıtın kullanıldığı araçta yapılan testlerde motor emisyon değerlerinin mazota göre yüzde 50 oranında düştüğü bildirildi.