BAE’nin Erdoğan şaşkınlığı

tarafından
351
BAE’nin Erdoğan şaşkınlığı

BAE Erdoğan’a olan şaşkınlığını gizleyemedi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Latin Amerika ziyareti kapsamında Venezula’yı ziyaret edip Nicolas Maduro ile görüşmesi, Türkiye düşmanı BAE Prensi Nahyan finansmanındaki Al Arabiya’yı şaşkına çevirdi.

Başkan Erdoğan’ın Venezuela’yı ziyaret etmesinin ardından, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) hazımsızlığı dikkat çekiyor. Özellikle büyük bir yer altı cevherine sahip olan Venezuela’ya yapılan Türk seferleri Türkiye düşmanlığını alevlendirdi.

“ERDOĞAN, TRUMP’A RAĞMEN MADURO’YA GİTTİ”

Türkiye düşmanı BAE Prensi Nahyan finansmanındaki Al Arabiya, Başkan Erdoğan’ın ziyaretini manşetine taşıdı. Donald Trump’ın Venezuela ile olan karşıtlığına karşın Erdoğan’ın Caracas ziyaretini değerlendiren Al Arabiya “Trump’a rağmen Erdoğan Maduro’ya gitti” haberini internet sitesinden yayınladı.

Başkan Erdoğan’ın, Trump ile aralarının bozuk olmasına rağmen müttefiki ABD’yi takmadan, Venezuela’ya gitmesinden rahatsız olan Al Arabiya bu durumu sorguladı.

MADEN RAHATSIZLIĞI

Özellikle ABD tarafından ders verilmeye çalışılan Nicolas Maduro, yalnızlığa itilmeye çalışılıyor. Buna karşılık sağlam ilişkiler kurarak madenlerini işletmeyi ve dışarı açılmayı hedefleyen Venezuela, Türkiye ile sıcak temas halinde.

Milyar dolarlık bir pazarın tek başına hakimi olma yolunda, önemli bir kazan- kazan ortaklığına giden Türkiye, bu noktada, Al Arabiya gibi sömürü düzeninin medya ayakları tarafından şaşkınlıkla seyrediliyor.

İKİLİ İMZALAR BAE’NİN GÜNDEMİNE OTURDU

Venezuela ve Türkiye’nin İlgili bakanları tarafından imzalanan 10 anlaşma deniz taşımacılığı, eğitim, çifte vergilendirmenin önlenmesi ve madencilik gibi bir alanda işbirliği öngörüyor.

MADURO’NUN AÇIKLAMASI BAE’Yİ RAHATSIZ ETTİ

Maduro’nun açıklamaları BAE tarafını oldukça rahatsız etti. Maduro yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki işbirliği fırsatlarının artırılması gerektiğini söyledi.

Maduro, “Türkiye, olağanüstü geçmişi, çalışma azmi, çabalarıyla insanlık tarihine katkı sağlayan bir ülkedir. Türkiye ve Venezuela olarak bir araya geldik. Bugün 4,5 milyar avrodan fazla yatırım potansiyeline sahip bu başarılı iş forumuna ev sahipliği yapıyoruz. Türk iş adamlarına, İstanbul’da da dediğim gibi ‘Venezuela’nın kapıları sizlerin yatırımına sonuna kadar açıktır, gelin, inşa edin, yatırım yapın’ diyorum” demişti.