Aselsan ve İlk yerli cep telefonu

tarafından
651
Aselsan ve İlk yerli cep telefonu

Aselsan ilk cep telefonunu üretir… Yıl 1993 Türkiye ilk cep telefonu kullanımına geçti, Süleyman Demirel ilk cep telefonunu kullandı.  Sonrası ne mi oldu?

1994 yılında Aselsan ‘da 30 kişi lik mühendis gurubu yerli cep telefonu üretmek için çalışmaya başladı ve ASELSAN 1919 marka yüzde yüz yerli telefonunu ürettiler.

O yılda Nokia, Erikson ve Motorola markaları var, (daha Samsung, İphone isimleri bile yok) dünyada telefon üreten 9 ülkeden birisi Türkiye’dir artık. İlk titreşimli cep telefonuydu.

Aselsan 1919 o yıllarda dünyadaki birçok ülkede beğeni topladı. Çin, Malezya, Avustralya, İspanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya gibi ülkeler, Aselsan’ın 1919’un patentini alıp üretim ve satış yapabilmek için sıraya girmişti.

O dönem Türkiye’de 1.5 ay gibi kısa bir sürede 5500 adet satılan Aselsan 1919’un, ilk üretimden çıkan 500 adetin de Azerbaycan ve KKTC’ye gitmişti.

Ingiltere de teknoloji fuarında Aselsan 1919 birinci seçilir, o tarihte ilk titreşim özelliği bu telofon da vardır.

Bizimkiler hemen yeni sürümler ASELSAN 1920 ve ASELSAN 1923 geliştirmek için kolları sıvarlar, 1997 yılında Nokia dan bir mühendis getirtilir ve aksilikler başlar, patent daha çıkarılmadığı için rakip firmalar uluslararası mahkemere başvururlar ve davaları kazanırlar, dönemin hükümeti sahip çıkmaz Aselsan a . . .

Osman Kavala ile Çukurova Holding in bir kuruluşu olan KVK, telefon satış dağıtım pazarı tek başına kendine ait olduğu için Aselsan değil de Nokia’yı bayilere dağıtır. Türk insanı kendi öz malı yerli Aselsan 1920-1923’ü bulamaz piyasada. Türk istihbaratı bu telefonu kullanır, dış ülkelerin bu telefonları dinleme yapması imkansızdır . . .

Sonuçta sahipsizlik ve ilgisizlik neticesinde üretimden çekilir ve ülkemiz milli bir teknolojiden mahrum kalır…

ASELSAN’a sahip çıkılsaydı, bugün biz SAMSUNG NOTE 9, iPhone X yerine ASELSAN’ı konuşuyor olurduk. YAZIK ETTİLER…

ASELSAN’ı durdurabilmek için onlarca yazılım mühendisini, F16 Mühendisini öldürdüler, ADLİ TIP ve TUBAİTAK’ta bulunan kimisi Fetocu alçaklar hepsine düzmece İntihar raporları verip o dönemlerde dosyaları kapattılar.

BU ÜLKE NE İHANETLER GÖRDÜ…