Akaryakıt indirimiyle ilgili flaş iddia

tarafından
61
Akaryakıt indirimiyle ilgili flaş iddia

Petrol-İş Genel Başkanı Yaşar, akaryakıt fiyatlarının dövizle bağlantılı olarak çıktığını ancak dövizdeki düşüşle birlikte aynı oranda inmediğini belirterek, “İnmemesinin sebebi çeşitli mallarda olduğu gibi maalesef fırsatçılık. Mutlaka devletin bu fırsatçıları deşifre etmesi gerekiyor” dedi.

Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası (Petrol-İş) Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, akaryakıt fiyatlarının dövizle bağlantılı olması nedeniyle yükseldiğini ancak inmediğini belirterek akaryakıt fiyatlarındaki indirimin bazı bayilerce pompaya yansıtılmadığını savundu.

Akaryakıt fiyatlarının inmemesinin sebebini çeşitli mallarda olduğu gibi fırsatçılığa bağlayan Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Yaşar, devletin mutlaka buna bir çözüm bulmasını ve bu fırsatçıları deşifre etmesini talep etti.

DEVLETİN BU FIRSATÇILARI DEŞİFRE ETMESİ LAZIM

Akaryakıt fiyatlarının dövizle bağlantılı olması sebebiyle yükseldiğini ancak inmediğini ifade eden Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası (Petrol-İş) Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, fiyatların inmemesinin sebebinin çeşitli mallarda olduğu gibi maalesef fırsatçılık olduğunu savunarak, devletin buna mutlaka bir çözüm bulmasını ve bu fırsatçıları deşifre etmesini istedi.

İNDİRİM BAZI BAYİLERCE POMPAYA YANSITILMIYOR

Yaşar, akaryakıt fiyatlarındaki indirimin bazı bayilerce pompaya yansıtılmadığını aktararak, bunun fırsatçılık olduğunun altını çizdi. Yaşar, 7 Türk lirasından 5 küsurlara inen kur fiyatlarını hatırlatarak, aradaki farktan istifade edenlerin olduğunu ileri sürdü.

AKARYAKIT FİYATLARI DÖVİZE BAĞLI ÇIKIYOR, FAKAT İNMİYOR!

Yaşar, fırsatçılara göz açtırılmaması gerektiğini yineleyerek, akaryakıt fiyatlarının dövizle bağlantılı olduğu için çıktığını, ancak inmediğini anlattı. İnmemesinin sebebini çeşitli mallarda olduğu gibi fırsatçılık yapanlardan kaynaklandığını dile getiren Yaşar, devletin buna mutlaka bir çözüm bulmasını ve fırsatçıların deşifre edilmesini istedi.

İNDİRİMİ YANSITMAYANLAR BİLDİRİLSİN

Yaşar, hâlâ fırsatçılıklarını devam ettirerek akaryakıtta indirim yapmayanlara sivil toplum kuruluşları olarak itiraz edildiğini duyurarak, ‘’Vatandaşlarımızdan, indirimleri pompaya yansıtmayanları yetkililere bildirmesini rica ediyorum’’ dedi.

EKONOMİK VE SOSYAL KONSEYİN TOPLANMASI ÇAĞRISI

Ekonomide yaşanan gelişmelerden de bahseden Ali Ufuk Yaşar, Ekonomik ve Sosyal Konseyin toplanması noktasında çağrıda bulundu. Yaşar, bu konuyla alakalı mutlaka toplanmalı, mevcut ekonomik durum ve sonuçlarına dair ortak birtakım bildirimlerin deklare edilmesini vurgulayarak, ekonomik koşullarının iyileştirilmesinde, konunun çözüm odaklı değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

ASGARİ ÜCRET ÜZERİNE ZAM KONUŞULMASI BEKLENİYOR

Yaşar, bu konuda çeşitli önerilerinin de olduğunu belirterek, üretici olarak, piyasanın döndürülebilmesi, çarkın çevrilebilmesi için çalışanların hak ve menfaatleri için, özellikle asgari ücret üzerine zam konuşulmasının beklendiğine dikkati çekti.

KIDEM TAZMİNATI OLMAZSA OLMAZIMIZDIR

Yaşar, kıdem tazminatı konusunda da “Şimdi buradan bunu ifade etmek istiyorum, çalışma hayatında kıdem tazminatı insanların olmazsa olmazımızdır. İnsanların güvencesidir. Yıllarca çalışmasının emeğinin karşılığıdır. Bu dönemlerde çalışanlara ödenen para ortalama yarım ev parası bile etmiyor. Bu kapsamda bir geri gidişi asla kabul edemeyiz. Kıdem tazminatıyla ilgili herhangi bir karar çıktığında ya da çıkmadan önce Türkiye Büyük Millet Meclisine geldiğinde genişletilmiş başkanlar kurulunu Ankara’da toplayacağımızı bildirmek istiyorum.” şeklinde konuştu.