AK Parti ve MHP idam için anlaştı! 3 konu hakkında idam geliyor

tarafından
452
AK Parti ve MHP idam için anlaştı! 3 konu hakkında idam geliyor

MHP’den af teklifine ‘idam’ kılıfı 24 Haziran seçimleri öncesi MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin ‘af’ çıkışı tepkilere neden olurken, MHP’nin konuya ilişkin ısrarcı tavrı devam ediyor.

Son olarak Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a af teklifiyle birlikte idam önerisinde bulunduğu iddia edildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 24 Haziran’a sayılı günler kala ‘af’ teklifi tartışmaları da beraberinde getirmişti. Seçimlerin ardından af ısrarını sürdüren Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a af teklifiyle birlikte idam teklifi de sunduğu iddia edildi.

MHP’nin 1 Ekim’de TBMM’nin açılmasıyla gündeme almayı planladığı af kanun teklifinin detaylan belli oluyor. Affın infaz yasası değişikliği ile düzenleneceği, buna paralel olarak bazı suçlarda da idamın geri getirilmesi için anayasa değişiklik çalışması yapılacağı öğrenildi.

Erdoğan ve Bahçeli’nin Ceza İnfaz Kanunu değişikliği ile kısmi af ve bazı suçlarda idam cezasının geri getirilmesine yönelik değişiklik konusunda çalışma yapma karar aldığı öğrenildi. Şartlar olgunlaştığı taktirde infaz yasası değişiklik teklifinin AK Parti ve MHP’li grup başkanvekilleri, anayasa değişikliğinin ise iki parti ve BBP’li toplam 341 vekilin imzası ile TBMM’ye sunulması öngörülüyor.

ÜÇ SUÇ İÇİN İDAM

Terör suçları ile kadın ve çocuklara yönelik cinayet ve canavarca hisle cinayet suçlarında ise idamın geri getirilmesi öngörülüyor. Ancak idam için referandumlu anayasa değişikliğinde 360, referandumsuz anayasa değişikliğinde 400 oy gerekiyor. AK Parti- MHP ve BBP’nin ise TBMM’de 341 sandalyesi ve Medis Başkanı hariç 340 oyu bulunuyor. 43 milletvekiline sahip İY Parti ve DP destek verirse, referandumlu değişiklik yapılabiliyor. Referandumsuz değişiklik için ise 17 eksik kalıyor.

AK PARTİ2DEN AF AÇIKLAMASI

AK Parti MYK toplantısı sona erdi . Toplantı sonrası AK Parti sözcüsü Ömer Çelik açıklama yaptı. Çelik, bir gazetecinin sorusu üzerine, AK Parti’nin gündeminde af düzenlemesi olmadığını belirterek ‘konuyla ilgili pozisyonumuzda bir değişme yok’ dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantı, yaklaşık 3 saat sürdü.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Çelik’in açıklamalarından satırbaşları:

YEREL SEÇİMLERDE İTTİFAK OLACAK MI?

Yerel seçimlerle ilgili hazırlıklarımızı, güçlü bir şekilde gündemimize almış bulunuyoruz. Yerel seçimde ‘böyle bir şey olur olmaz’ gibisinden şu anda bir değerlendirmemiz yok. Daha onlara vakit var.

GÜNDEMİMİZDE AF DÜZENLEMESİ YOK

Daha önce açıkladığımız pozisyonumuz neyse, o pozisyonumuzu koruyoruz. Af konusu bizim gündemimizde yok.

CUMARTESİ ANNELERİ KONUSU

Berfo Annenin acısı, diğer annelerin acıları, evlatlarıyla ilgili duyduğu hasret başımızın üzerindedir. Bu acıya, hürmetimiz çok büyüktür ve boynumuz kıldan incedir. Kapılarımız, her zaman kendilerine açıktır.

Ama 2010’dan sonra buranın giderek bir terör propagandasının zemini haline gelmesi, annelerin acısı üzerinden belli grupların burayı bir terör propaganda merkezine dönüştürmesi karşısında ortaya çıkan tedbirleri almak zorunlu olmuştur.

HOLLANDA’DAKİ SKANDAL KARİKATÜR YARIŞMASI

Bu derece hoyrat ve acımasız bir saldırının bu derece provakatif saldırının bu şekilde değerlendirilmesi, bu ırkçı kafaların, faşist kafaların Avrupa’da daha çok yer bulmasına, siyasette bu derece ikinci parti durumuna gelmelerine ya da koalisyon ortağı haline gelmelerine yol açıyor. Şunu unutmasınlar Avrupa’nın DAEŞ’i bu aşırı sağdır.