Ana Sayfa GÜNDEM 24 Haziran seçimlerinde son oy oranı! İşte 2018 seçimleri anket sonuçları

24 Haziran seçimlerinde son oy oranı! İşte 2018 seçimleri anket sonuçları

228

24 Haziran seçimlerine 11 gün kala Bloomberg kanalının Türkiye’de düzenlenecek seçimler için yaptırdığı son anket sonuçları dikkat çekti. Erken seçim için yapılan son ankette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık seçimlerini önde götürüyor.

Türkiye’de ilk kez denenen bir yöntemle yapılan 24 Haziran seçimleri için son anket sonuçlarıyla dikkat çekti. Belediyelere danışmanlık ve anket yapan Ankara merkezli Foresight Danışmanlık firmasının Bloomberg kanalı için gerçekleştirdiği araştırmada, ‘seçim sonuçlarının son dakikaya kadar kesin olarak tahmin edilemeyeceği’ vurgusu yer aldı.

Buna göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ilk turda yüzde 50.8’le başkan seçilmesi ve AK Parti’nin Meclis çoğunluğunu alması da, muhalefetin sürprizi de ihtimal dahilinde.

ERDOĞAN İLK TURDA KAZANIYOR!

Anket sonuçlarına göre, Erdoğan’ın ilk turda yüzde 50.8 oy oranına ulaşması mümkün. CHP’nin adayı Muharrem İnce’nin oy oranı yüzde 30.1 olarak görünürken, HDP adayı Selahattin Demirtaş yüzde 10.5 oranında. İP adayı Meral Akşener yüzde 8’de kalırken, Saadet Partisi adayı Temel Karamollaoğlu yüzde 0.4 oranında görünüyor.

Bloomberg’ün haberinde, hata payının yüzde 3.5 olması nedeniyle bu sonuçların başkanlık seçimlerinin illa ki ilk turda sonuçlanacağı anlamına gelmediği vurgulandı.

ERDOĞAN İLK TURDA YÜZDE 50’Yİ AŞIYOR

Erdoğan, 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunu yüzde 50,8 destekle kazanacak.

 

 

MECLİS’TE ÇOĞUNLUK

Bloomberg’in paylaştığı ankette, AK Parti ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın Meclis’teki çoğunluğu da elinde tutacağı öngörüldü.

‘İKİNCİ TURA KALIRSA ERDOĞAN ARAYI AÇAR’

Anket, başkanlık seçimlerinin ikinci tura kalması halinde Erdoğan’ın farkı açmasının muhtemel göründüğü sonucuna da vardı. Bu durumda, Erdoğan’a destek yüzde 47,4, İnce’nin oy oranı ise yüzde 40,1 olarak saptandı. İkinci turda oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 5.

İkinci tura İP lideri Meral Akşener’in kalması durumunda ise Erdoğan’a destek yüzde 48’de, Akşener’e destek yüzde 35,7’de görünüyor. Bu senaryoda oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı ise 8,8.

‘SEÇMENİN ASIL ENDİŞESİ EKONOMİ’

‘Türkiye’nin en büyük problemi nedir” sorusuna ise anket katılımcılarının yüzde 34,2’si ekonomi, yüzde 17,7’si terör, yüzde 13,5’i işsizlik, yüzde 13,4’ü eğitim sistemi yanıtını verdi.

Katılımcıların yüzde 35.9’u da, yaşam standartlarının son bir yılda kötüleştiğini söyledi. (Kaynak: Duvar)