ABD Türkiye’ye ne tür yaptırımlar uygulayabilir?

tarafından
98
ABD Türkiye’ye ne tür yaptırımlar uygulayabilir?

Amerika’nın geçtiğimiz günler içerisinde iki bakana yaptırım uygulama kararı bundan sonraki süreç içinde endişe verici bir takım gelişmelerin ortaya çıkmasını mümkün kılıyor. Nitekim Amerika’nın daha önce farklı ülkelere uygulamış olduğu yaptırım ve ambargoların boyutları düşünüldüğü zaman bu sorulara cevap bulabilmek çok zor bir noktada yer almıyor. Ancak tabi ki ülkeler arasında olan seviye farkı da bu yaptırımları olumlu bir eğilime doğru sürüklemenizin ön ayaklarından biri olabilecek niteliklere de sahip. Kısaca özetlemek gerekirse Amerika’nın bundan sonra yaptırım uygulama kararlarına devam etmesi halinde karşımıza çıkacak belirli sorunların varlığından söz etmek de mümkün olacaktır.

İlişkiler Neden Gerildi?

Özellikle ekonomik anlamda uygulanması muhtemel olan yaptırımlar döviz kurlarının artmasına, enflasyonun negatif olarak etkilenmesine de sebep olacak faktörlerden bir tanesi olarak ön plana çıkıyor. 15 Temmuz ve dolayısı ile FETÖ ile başlayan sürecin bundan sonraki ayaklarının artık ekonomik ambargo olacağını tahmin etmek zor değil ancak bunun aynı zamanda bir psikolojik savaş olduğunun da bu noktada altını çizmek gerekiyor. Amerika genel yönetimi itibari ile farklı ülkelere bu tarz işlemler yapıyor olsa da Türkiye açısından durum tabi ki farklı olacaktır. Özellikle dışa bağımlı ekonomisi olan ülkelerin bu psikolojik savaştan yararlı bir kazanım elde edemedikleri de aşikar. Durum böyle olunca yapılacak olan siyasi ve ekonomik reformlar da Amerika’ya karşı önemli bir kozun Türkiye’nin elinde olmasına neden olacaktır.

Amerika Müttefik Mi?

FETÖ’den bahsetmişken, sonrasında gelişen PYD’ye silah dağıtımı, Brunson davasına müdahil olunması gibi pek çok elementin de ekonomik yaptırımların önünü açtığını vurgulamak lazım. Amerika ve Türkiye arasında yaşanan gergin ilişkilerin ilerleyen günlerde diplomatik çerçevede çözülmesi de beklenen gelişmeler arasında yer alabilir durumda.