AB çatırdıyor! Fransa’dan sonra olaylar Belçika’ya da sıçradı!

tarafından
191
AB çatırdıyor! Fransa’dan sonra olaylar Belçika’ya da sıçradı!

Fransa’nın başkenti Paris’teki eylemlerde bilanço gün geçtikçe ağırlaşıyor. Türkiye’nin daha önce endişeliyiz açıklaması yaptığı eylemlere Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’den ise bir tepki gelmezken yüzlerce eylemcinin yaralanmasına ilişkin BM’den gelen açıklamada polisin orantısız güç kullanmadığı iddia edildi… Türkiye’deki eylemlerde sürekli açıklama yapma gereği duyan BM ve AB’nin Fransa’daki olaylara karşı tepkisiz kalması Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın da tepkisini çekmişti.

Avrupa Birliği ve NATO gibi kurumlara ev sahipliği yapan Belçika’nın başkenti Brüksel’de “sarı yelekliler”in protestoları başladı. Böylece Fransa’da başlayan olaylar Belçikaya’da taşınmış oldu.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de “sarı yelekliler”in protestoları başladı. Sosyal medya üzerinden yapılan çağrılar üzerine, Brüksel şehrinin çeşitli noktalarında binlerce sarı yelekli protesto düzenledi.

Akaryakıta yapılan zamları ve hükümetin ekonomi politikalarını protesto eden göstericiler, şehrin merkezindeki Avenue des Arts bulvarında polisle karşı karşıya geldi.

Polisin tazyikli suyla müdahale ettiği yüzlerce gösterici, çeşitli hükümet karşıtı sloganlar attı. Meşaleler yakan ve ses bombaları patlatan sarı yelekliler, polisin yaklaşmaması için barikatlar kurmaya çalıştı. Protesto nedeniyle toplu taşımada ve araç trafiğinde aksamalar yaşandı. Brüksel’deki ana yollar da kesintiye uğradı.

Fransa’da “sarı yelekliler” adı altında örgütlenen eylemciler, son bir yılda motorin fiyatlarının yüzde 20’den fazla artması üzerine yaklaşık bir süredir ülke genelinde gösteri düzenliyor.

BRÜKSEL’E SIÇRAMIŞ OLDU

Sarı yelekliler, daha önce Belçika’nın Fransızca konuşulan Valon Bölgesi’nde protestolar düzenleyip, siyasi bir oluşuma gideceklerini açıklamışlardı.

Bugün ise ilk defa sarı yeleklilerin protestosu Brüksel’e sıçramış oldu.

Fransa’nın başkenti Paris’teki Champs-Elysees Caddesi’nin cumartesi günü akaryakıt zamlarını protesto gösterisi nedeniyle trafiğe kapatılacağı bildirildi.

Fransa’nın başkenti Paris’in sembollerinden Champs-Elysees Caddesi’nin cumartesi günü akaryakıt zamlarını protesto gösterisi nedeniyle trafiğe kapatılacağı belirtildi.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, France 3 radyosuna yaptığı açıklamada, Champs-Elysees Caddesi’nin, “Sarı yelekliler”in akaryakıt zamlarını protesto etmek için cumartesi günü düzenleyeceği gösteri nedeniyle trafiğe kapatılacağını bildirdi.

Caddede yoğun güvenlik önlemlerinin alınacağını ifade eden Castaner, ayrıca kimlik kontrolünün yapılacağını kaydetti.

Ülkede “Sarı yelekliler” adı altında örgütlenen eylemciler, son bir yılda motorin fiyatlarının yüzde 20’den fazla artması üzerine yaklaşık 10 gündür ülke genelinde gösteriler düzenliyor.

Gösterilerde, şu ana kadar Paris’in ünlü caddelerindeki birçok iş yeri zarar gördü, ülke genelinde çok sayıda akaryakıt deposunun giriş ve çıkışları tutuldu.

Eylemler nedeniyle geçen cumartesi Eyfel Kulesi ziyarete kapatılırken, polisin eylemcilere sert müdahalesi dikkati çekti.

Ülke genelindeki protestolarda çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetmiş, 141’i güvenlik görevlisi 780 kişi yaralanmış, 794 kişi gözaltına alınmış ve 9 kişi hapis cezasına çarptırılmıştı.

101 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen akaryakıt zamlarını protesto sırasında çıkan olaylarda 101 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Emniyet Müdürlüğünde yapılan açıklamada, dün Paris’in Champs-Elysees Caddesi’ndeki gösteride çıkan olaylarda 101 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Geçen hafta cumartesiden beri hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto eden ve “Sarı yelekliler” adı altında örgütlenen eylemciler, dün başta Paris’te olmak üzere birçok kentte gösteri düzenlemişti.

Şehrin sembolleri arasında yer alan Champs-Elysees’de çevreye zarar veren ve şiddet olayları başlatan göstericilere polis müdahalede bulunmuştu.

Polis, cadde çevresinde hasara neden olan ve birçok yeri ateşe veren göstericilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanarak müdahale etmişti.

Bir grup eylemci, polis müdahalesini engellemek amacıyla bariyer kurmuş ve cadde üzerindeki taşları sökmüştü. Göstericiler ayrıca polise şişe ve taş fırlatmıştı.

Göstericilerin gerginliği tırmandırması ve şiddet olayları başlatması üzerine güvenlik güçleri sert müdahalede bulunmuştu.

Champs-Elysees ve çevresindeki caddelerden alevler yükselmişti.

İçişleri Bakanı Christophe Castaner, yaptığı açıklamada, ülke genelinde düzenlenen yaklaşık bin 600 gösteriye yaklaşık 106 bin kişinin katıldığını duyurmuştu.

POLİS ŞİDDET KULLANARAK CEVAP VERDİ

Fransa’da akaryakıt fiyatlarına yapılan zamların ardından Paris’te düzenlenen gösterilere polis sert müdahalede bulundu. Polisin sert müdahalesi, gösterileri, hükümet protestosundan çıkararak “devlet terörüne karşı birlik” yürüyüşlerine çevirdi.

EYFEL KAPATILDI

Şu sıralar Macron’a muhalif en büyük kitle olan ve ‘Sarı Yelekliler’ olarak anılan gruplar, kapatılan Eyfel Kulesi önünde sık sık Fransız milli marşını okuyor “Macron istifa, hırsız Macron” sloganları attı.

SOKAKLAR SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Dünyaca ünlü Champs-Elysees’te; turistik fotoğraflar çeken çiftler yerine, yol ortasında yakılan lastikler, demir çubuklar, polis copları ve yaralı göstericiler görmek artık daha mümkün. Öyle ki Eyfel Kulesi, caddeleri ateşe veren göstericiler nedeniyle turist ziyaretlerine kapatıldı.

ÜLKE GENELİNE YAYILMASI BEKLENİYOR

Geçtiğimiz cumartesi başlayan protestoların ülke geneline yayılması bekleniyor. Çevre şehirlerden gelen göstericiler Sarı Yelekliler’le birlik oluyor, barikatlar kuruluyor, ateşler yakılıyor ve Fransa’da tarihin görüp görebileceği en büyük protestolarından biri organize ediliyor.

GÖSTERİCİ COPLANDI

Paris’te meydanlarda kaydedilen bir görüntüde polisler bir göstericiyi yaka paça ederek copladı. Çok sayıda polis tarafından araya alınarak dövülen eylemci yere düşerken dayak burada da devam etti. Yerde coplanan ve tekmeleyerek dayak atılan gösterici yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı.

POLİS ŞİDDETİN DOZUNU ARTIRDI

Fransa’da gerçekeleştirilen dizel zammı ve vergi protestolarında polisler orantısız güç uyguluyor. Polisler yolları kapatan göstericileri yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı. Çok sayıda österici geçtiğiiz haftadan bu yana polisler tarafından darbediliyor.

AB OLAYLARA SESSİZ KALDI

Fransa’nın başkentinde yaşanan şiddet olayları büyük bir infiale yol açtı. Özellikle polislerin uyguladığı baskı ve zorbalık karşılıklı çatışmalara neden oluyor. Uluslararası toplumlar bu konuda henüz bir açıklama yapmazken, sessiz tutum hakim durumda.

Özellikle AB bu noktada hiçbir tepki göstermiyor.

GÜNDEME DAHİ ALINMADI

Gezi olayları sırasında ve özellikle Türkiye karşıtı her durumda şahin kanadın tepkisi olarak ortaya çıkan AB, bugün Fransa’da meydana gelen olaylar konusunda ne polis şiddeti ne de Macron’un çaresizliğine herhangi bir yorumda bulundu.

Bu noktada toplantılar gerçekleştiren AB konuya ilşikin tek bir açıklama yapmadı. Açıklama yapmak bir tarafa Avrupa’yı kasıp kavuran bu eylemler gündeme dahi alınmadı.

TÜRKİYE’DEN AÇIKLAMA: ENDİŞELİYİZ!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Fransa’daki akaryakıt zammı protestolarına ilişkin, “Sayıları 700 bini bulan Türk toplumunun yaşadığı Fransa’daki bu gelişmeleri yakından ve endişeyle takip ediyoruz. Fransız güvenlik güçlerinin göstericilere sertleşen müdahaleleri ve orantısız güç kullanmaya varan uygulamaları da kaygı vericidir.” dedi.

OLAYLAR NASIL GELİŞTİ?

Fransa’da 17 Kasım Cumartesi gününden bu yana devam eden gösterilerde, hükümetin akaryakıta ek vergi getirmesine tepki gösterilmişti.

“Sarı yelekliler” adı altında örgütlenen eylemciler, ülke genelinde yüzlerce cadde ve yolda blokaj eylemi düzenlemiş ve birkaç gün süresince ülke genelinde çok sayıda petrol deposunun giriş ve çıkışını kapatmıştı.

Göstericilerin önceki gün petrol depolarının giriş ve çıkışını kapatması nedeniyle 75’ten fazla benzin istasyonunda akaryakıt bittiği için satış yapılamamıştı.

Bir haftadan uzun süredir devam eden gösterilerde çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetmiş, 136’sı güvenlik görevlisi 756 kişi yaralanmış ve 693 kişi gözaltına alınmıştı.

Geçen haftaki gösterilerde, Saint-Quentin’de bir grup eylemcinin bir kadının başörtüsünü çıkarmaya zorladığı ortaya çıkmış ve Cognac’da da bir kadının ırkçı hakaretlere maruz kalması üzerine soruşturma başlatılmıştı.

BRÜKSEL’DEN İBRETLİK “SARI YELEKLİLER” KARARI!

Belçika’nın başkenti Brüksel’de “sarı yelekliler”in başlattığı ve şiddet olaylarının yaşandığı protestolar yasaklandı.

Brüksel Belediye Başkanı Philippe Close, yaptığı açıklamada, “Sarı yelekliler”in protestosunun yasaklandığını ve gösteriye devam edenlerin gözaltına alınacağını bildirdi.

60 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Emniyet yetkilileri ise öğle saatlerinden bu yana kentteki protestolarda 60 kişinin gözaltına alındığını ifade etti.

İÇİŞLERİ BAKANI “SKANDAL” DEDİ

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, gösterileri “skandal” olarak nitelendirdi.

Sosyal medyadan yapılan çağrılar üzerine Brüksel’in çeşitli noktalarında öğlen saatlerinde başlayan “sarı yelekliler”in protestoları, akşam saatlerinde Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ve AB Konseyi binası önüne de sıçramıştı.

Polisin atlı kuvvetler ve biber gazıyla müdahale ettiği göstericiler ara sokaklara dağılmıştı.

POLİS ARAÇLARINI YAKTILAR

Akaryakıt zamları ve hükümetin ekonomi politikalarını protesto eden göstericiler, şehir merkezinde 2 polis otosunu yakmıştı.

Polisin tazyikli suyla ve göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği çok sayıda gösterici, hükümet karşıtı çeşitli sloganlar atarak çevre caddelere dağılmıştı.

Meşaleler yakan ve ses bombaları atan sarı yelekliler, çevredeki tabelaları ve trafik lambalarını devirmişti.

Gün içerisinde göstericiler başbakanlık binasına da taş atarak saldırmıştı.

KAMUFLAJ İÇİN “SARI YELEKLERİ” ÇIKARIYORLAR

Bazı göstericilerin, polisin dikkatini çekmemek için zaman zaman sarı yeleklerini çıkararak kamufle olmaya çalıştıkları da dikkat çekmişti.

Fransa’da “sarı yelekliler” adı altında örgütlenen eylemciler, son bir yılda motorin fiyatlarının yüzde 20’den fazla artması üzerine bir süredir ülke genelinde gösteri düzenliyor.

Sarı yelekliler daha önce Belçika’nın Fransızca konuşulan Valon Bölgesi’nde de protestolar düzenleyip, siyasi bir oluşuma gideceklerini açıklamışlardı.

Bugün ise ilk defa sarı yeleklilerin protestosu Brüksel’e sıçramış oldu.