2018 askeri güç sıralaması açıklandı! Türkiye’nin sırası belli oldu

tarafından
502
2018 askeri güç sıralaması açıklandı! Türkiye’nin sırası belli oldu

Dünya ordularının güçlerini çeşitli faktörlere göre değerlendiren globalfirepower.com isimli site, 2018’in ‘Küresel Ateş Gücü’ listesini yayınladı. Dünya ülkelerinin ordularının 50’den fazla faktörün göz önüne alınarak sıralandığı 2018 yılı Küresel Ateş Gücü listesinde, Türkiye kendine 9. sırada yer bulabildi.

TÜRKİYE 9. SIRADA YER ALDI

55 farklı faktör göz önüne alınarak hazırlanan sıralada, ilk 3 sırayı ABD, Rusya ve Çin alırken, Türkiye listenin 9. sırasında kendine yer buldu.

NÜKLEER SİLAHLAR DEĞERLENDİRME KAPSAMINDA DEĞİL

Liste hazırlanırken, ülkelerin sahip olduğu silah sayısı kadar silah çeşitliliği de hesaba katılırken, nükleer silahlar değerlendirme kapsamına alınmadı.

ÜLKELERİN FİNANSAL DURUMU DA DİKKATE ALINDI

Ülkelerin finansal durumlarının da değerlendirme kriterlerine yansıdığı Ateş Gücü Endeksi’nin oluşturulmasında, coğrafi faktörler, lojistik esneklik, doğal kaynaklar ve yerel endüstri gibi birçok kriter değerlendirildi. Ateş Gücü Endeksi’ne göre oluşturulan, Küresel Ateş Gücü listesi ve ülkelerin askeri güçleri şu şekilde sıralandı:

 

Dünyanın çeşitli bölgelerinde zirve yapan gerginlikler, savunma harcamalarını daha da artırıyor ve askeri uçaklara olan talepler de doğal olarak daha dikkat çekici hale geliyor

ABD, Kuzey Kore, Rusya, Suriye, Çin, Suriye, İran, Irak ve Japonya ekseninde yaşanan gelişmeler ortada. Mesela Amerika’da Lockheed Martin tarafından üretilen beşinci nesil, son insanlı savaş uçağı olarak tarif edilen F-35 için 400 milyar dolar harcama planlıyor. Buna paralel askeri uçakların bakım onarımı konusunda (MRO) yapılan harcamalar dikkat çekiyor. Dünyada 2008’de MRO için 58.6 milyar dolar harcanmışken, 2018 sonunda yüzde 14.9 artışla 67.3 milyar dolara yükselmesi öngörülüyor. Hâsılı “Dünyanın savaş filosu” başlıklı incelemelerimiz, her zaman sivillerin de ilgisini çekiyor. Bilgiler, Türkiye’nin askeri havacılıkta nerede olduğunun fotoğrafının çekilmesine de katkı sunuyor.

KÜRESEL GÜÇTE İLK 10’A GİRDİK

Dünya genelinde 360 binin üzerinde hava aracı var. Bunların 65 binden fazlası ticari uçaklar. 53 bin 500 tanesi ise askeri hava araçları. Son günlerde ABD Başkanı Trump’ın çatışmacı diplomasi tarzının, sektörde rekabeti artırdığı ve küresel askeri filo sayısını geçen yıla göre biraz daha yükselttiğini söylemek mümkün. Nitekim askeri hava aracı filosu 2017 yılında, bir yıl öncesine göre binde 8 civarında (500 adet) bir artış göstermiş. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) rapora göre küresel askeri filo açısından 15. sırada yer alıyor. Envanterinde 1056 hava aracı bulunduran TSK, dünyadaki tüm askeri filonun yaklaşık % 2’sine sahip.

ASKERİ HAVACILIKTA EN BÜYÜK KİM?

ABD, üretim ve teknolojide olduğu gibi askeri hava aracı filosuyla da zirvede yer alıyor. Çeşitli kategorilerde ve misyonlarda 13 bin 362 adet hava aracını filosunda bulunduran ABD Hava Kuvvetleri, böylece dünyadaki tüm askeri hava aracı filosunun yüzde 25’ini bünyesinde tutuyor.

TÜRKİYE’NİN HAVA GÜCÜ!

Raporda insansız hava araçları (İHA) ve hava savunma sistemleri yer almıyor. Ancak Baykar’ın ürettiği milli İHA Bayraktar ve TAI’nın TSK envanterine girmeye hazırlanan ANKA’ları Türkiye’yi bu alanda dünyanın ilk 5 ülkesinden birisi yapıyor.

Özel göreve sahip uçaklar kategorisinde filomuzda 4 adet erken uyarı uçağı Boeing 737 (erken hava uyarı ve kontrol uçağı-AEW) 1 adet Fransız Aérospatiale ve Alman MBB ortaklığınca geliştirilen C160 (elektronik karıştırma-EW) ve 2 adet İspanyol CASA ve Endonezyalı IPTN firmalarının ürettiği CN235 (elektronik karıştırma-MPA) bulunuyor. Tanker kategorisinde 7 adet Boeing imalatı KC-135R uçağını filosunda bulunduran Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde helikopter olarak da 21 adet Airbus H215M (Eski adı Eurocopter AS532 Cougar) ile 59 adet Bell üretimi UH-1H filoda aktif görev yapıyor. Ayrıca Sikorsky S/T-70 taarruz helikopterinde de 6 adet siparişimiz bulunuyor. Eğitim uçağı ve helikopteri kategorisinde ise aktif görev yapan uçaklarımız ve sayıları şu şekilde: 87 adet F-16 C/D, 40 adet Kore yapımı KT-1T, 24 adet Canadair üretimi NF-5A/B, 35 adet Agusta Westland (Leonardo) ve TAI ortak üretimi olan SF-260 ile 68 adet Northrop üretimi T-38. (15 adet Hürkuş-B ve 52 adet de MFI-395 için kesin sipariş var. G. Kore yapımı 15 adet KT-1T siparişi ise henüz kesine dönüşmedi.) Savaş helikopterleri kategorisinde 54 adet Bell üretimi AH-1P/S/W, 69 adet Bell 205, 6 adet Boeing Chinook CH-47F, 27 adet Airbus H215M, 3 adet Bell tarafından üretilen OH-58, 57 adet Sikorsky S/T-70, 23 adet Agusta Westland (Leonardo) ve TAI ortak üretimi T-129 ve 86 adet Bell üretimi UH-1H aktif olarak görev yapıyor. Eğitim uçağı/helikopteri kategorisinde ise 33 adet Bell 206 görev başında.

Türk Donanması filosunda ise özel görevler yapan 6 adet İspanyol CASA ve Endonezyalı IPTN firmalarının ürettiği CN-235, taşımacılık yapan 2 adet Fransız ve İtalyan ortaklığı ATR 72 ile savaş helikopterleri 13 adet Bell 212, 24 adet Sikorsky S-70 de bulunuyor. KAYNAK: HABERTÜRK