2 ülke arasında rekor anlaşma!

tarafından
368
2 ülke arasında rekor anlaşma!

Başkan Erdoğan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile düzenlenen ortak basın toplantısında düzenledi. Toplantıda 2 ülke arasında 2 milyar dolarlık bir anlaşmaya imza atıldığı belirtildi.

Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştiren Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Beştepe’de Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşme sonrası kameralar karşısında geçen 2 lider Türkiye ve Kazakistan arasında 2 milyar dolarlık bir anlaşma yapıldığını açıkladı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları;

Başkan Erdoğan, Türkiye’nin her zaman Kazakistan’ın yanında olacağının altını çizerek şunları söyledi:

“Türkiye-Kazakistan ilişkilerinin her alanda mükemmel seviyeye ulaşması için önümüzdeki dönemde daha çok çalışacağız.
“Ekonomi, ticaret, savunma, kültür ve eğitim başta olmak üzere ikili gündemimizde yer alan diğer meseleleri de tüm veçheleriyle ele alma fırsatımız oldu.”

“Az önce beş anlaşmanın imza törenini bitirmiş olduk.”

“Görüşmelerimizde FETÖ terör örgütü ile mücadele konusunda fikir anlaşması yaptık. Tüm boyutlarıyla ortaya koyduk, ilgili arkadaşlarımızı görevlendirdik.”

Nazarbayev’in konuşmasından satır başları;

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev ise, genel itibari ile ziyareti çerçevesinde yaklaşık 2 milyar dolarlık projelere imza attıkları bilgisini vererek, “Ben bu iş birliğinden memnuniyet duyuyorum. İki ülke arasında bulunan ilişkileri genişletmek ilk amacımız Bu iş birliğimizi daha da geliştirmeye hazırız” şeklinde konuştu.

“Bu yıl gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminden dolayı Erdoğan’ı kutluyorum. Türkiye Kazakistan ile işbirliğimiz devam etmekte.”

“Kazakistan ile Türkiye’nin daha fazla görüşmesi gerekiyor. Benim öncülüğümle konsey kurulmuştu. Türkiye de bizimle beraber çalışmaya gönüllü olduğunu ifade etti. İki ülke arasında işbirliğini geliştirmek temel amacımız. Birçok Türk firmaları çalışma yapıyor.”

“Geçtiğimiz yıl Erdoğan’ın Astana sürecinde eylem planları gerçekleştirmiştik. İki ülke arasında ticari yatırımı değerlendirdik. Yaklaşık 2 milyon dolarlık anlaşmalara imza attık. ”

“Bugünkü görüşmelerimiz çerçevesinde, bilim, eğitim, teknoloji, tarım, askeri gibi konularda görüştük. İşbirliğimizi geliştirmek için her alanda potansiyele sahibiz. 1991 yılında 16 Aralık günü Kazakistan’ın bağımsızlığının ilan edildiği gün, dönemin Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal bizi aradı, bizi destekleyen ilk Cumhurbaşkanı oldu dünyada, bu nedenle müteşekkiriz, hiçbir zaman unutmayacağız.”